Presne pred týždňom sme sa konečne dočkali predstavenia nových smartfónov spoločnosti Apple, ktorými sú modely iPhone 12 a 12 Pro. Tie sa dnes po padnutí embarga objavili na prvých recenziách, ktoré nám priniesli hneď niekoľko zaujímavých poznatkov.

Dizajn a veľkosť sú pozitívnym prekvapením

Predstavenie nového iPhone 12 a 12 Pro patrilo vo svete smartfónov rozhodne medzi jednu z najočakávanejších udalostí tohto roka. Prví „bežní smrteľníci“, ku ktorým sa tieto smartfóny dostali, tak boli pochopiteľne veľké mená a portály z prostredia technológií, ako napríklad MKBHD či The Verge. Týždeň po uvedení týchto modelov sa tak dnes na svetlo sveta dostali aj ich prvé recenzie, ktoré si dnes po najväčších rozdieloch oproti predošlej generácii taktiež podrobne rozoberieme.

Zobraziť celú galériu (10)
Screenshot / YouTube / The Verge

Čo sa dizajnu a veľkosti týka, azda najväčším prekvapením tohto roka je popri vyšších „Pro“ modeloch a klasickom iPhone 12 jeho menší brat s označením Mini, ktorý je určený najmä pre fanúšikov menších smartfónov, ktorí si však nechcú ukrajovať z nijakých špecifikácií. Vo veľkosti však ubudlo aj z klasického modelu iPhone 12, ktorý je oproti minuloročnému iPhone 11 o 11 % tenší, 15 % menší a 16 % ľahší, čo je pri porovnávaní týchto dvoch smartfónov rozhodne cítiť.

„Dizajn iPhone 12 je už na prvý pohľad elegantnejší a a sebavedomejší než modely z posledných rokov, vrátane veľkých zmien pri iPhone X. Najväčšie pozitívum je však jeho veľkosť. iPhone XR a 11 sa mi totiž vždy zdali až príliš veľké,“ poznamenáva Dieter Bohn z The Verge. 

Zobraziť celú galériu (10)
Screenshot / YouTube / MKBHD

Ďalšou novinkou je procesor Apple A14 Bionic, ktorý vďaka 5 nm výrobnej technológií prináša až 11,8 miliárd tranzistorov a bleskurýchle reakcie aj pri ťažkom používaní. V prípade, že na iPhone 12 prechádzaš z minuloročných modelov, je výraznejší rozdiel vidieť najmä pri hraní náročných hier či upravovaní videí a počas každodenného používania si zrýchlenie tak často nevšimneš.

Bez ohľadu na to však nemajú nové iPhony momentálne na trhu konkurenciu čo sa výkonu týka a veľkým sklamaním je iba absencia vyššej obnovovacej frekvencie displeja, ktorá aj tento rok ostala u všetkých modelov na 60 Hz.

„Ak ste doposiaľ používali iba smartfóny od Apple, trápiť vás to nebude. Pokiaľ ste však používali displej s vyššou obnovovacou frekvenciou, ako napríklad 120 Hz displej na novom iPade Pro, rozdiel pri scrollovaní je určite badateľný. 60 Hz panel jednoducho nie je úplne…Pro,“ dodáva Nilay Patel z The Verge. 

Zobraziť celú galériu (10)
Screenshot / YouTube / The Verge

Fotoaparáty nových iPhonov nedostali oproti predošlej generácií výraznejšie vylepšenia a Apple sa skôr sústredil na softvérové spracovanie fotografií. Vyššie „Pro“ modely sa však od klasického iPhone 12 odlišujú tento rok ešte viac a americký gigant odlíšil možnosťami pridaného teleobjektívu aj väčší model od menšieho.

Nové spracovanie Smart HDR 3 si vyslúžilo pochvalu od nejedného recenzenta, pričom vyzdvihované je najmä zlepšenie redukcie šumu a kontrastu. Nočným režimom disponujú po novom už všetky snímače, no mnoho ľudí poteší najmä v prednom fotoaparáte. Zabudnúť netreba ani na prítomnosť LiDAR senzora s detekciou svetla, ktorý podľa Chrisa Velazca z portálu Engadget pomáha modelom iPhone 12 Pro rýchlejšie zaostrovať najmä v noci a vytvárať lepšie zábery v nočnom režime.

„Toto je pravdepodobne najpraktickejšia výhoda, ale skener LiDAR môže znamenať obrovské zmeny pre rozšírenú realitu, čo je oblasť, do ktorej Apple veľa investuje,“ uviedol Velazco. 

MagSafe má veľkú budúcnosť

V oblasti výdrže batérie nás žiadne prekvapenia nečakajú, pričom podľa doterajších testov je výdrž modelov iPhone 12 a 12 Pro porovnateľná s predchodcami, dokonca v prípade iPhone 12 o niečo horšia. Najlepšie výsledky dosahuje, ako zvyčajne, veľký iPhone 12 Pro Max.

Kritiku aj pochvalu si vyslúžilo bezdrôtové nabíjanie MagSafe, ktoré síce dokáže nové smartfóny nabíjať s výkonom 15W, no vysoká cena nabíjačiek môže veľa ľudí od jeho používania odradiť. Okrem nabíjania sú však magnety v zariadeniach využiteľné aj na rôzne druhy príslušenstva, ako napríklad malej peňaženky, pričom smartfón doplnok po pripojení okamžite zaregistruje.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú