V tomto vesmíre sa nachádza mnoho vecí, o ktorých s istotou vieme, že existujú, aj keď sme ich ešte neobjavili. Jednými z nich sú vôbec prvé hviezdy a galaxie, ktoré vznikli po Veľkom tresku, a ktoré sú predchodcami všetkého toho, čo vidíme dnes.

Prvých takmer 400 000 rokov bol celý vesmír jednou veľkou hustou „polievkou“ plnou plynu, v ktorej sa atómy nedokázali spojiť do molekúl a svetlo nemohlo cestovať, pretože neustále dochádzalo k jeho rozptyľovaniu. To znamená, že v dnešnom vesmíre nemáme absolútne žiadne priame pozorovacie dôkazy toho, čo sa dialo v tejto časovej epoche.

Napriek týmto problémom sú rané epochy kozmickej histórie nevyhnutné pre lepšie pochopenie všetkého, čo nasledovalo potom. Jedným z kľúčových prvkov, ktorý by mohol otvoriť okno do tejto dávnej minulosti sú vôbec tie najstaršie hviezdy, ktoré vo vesmíre vznikli.

Problémom však zostáva fakt, hoci sa vesmír po uplynutí 400 000 rokov od Veľkého tresku stal transparentným, trvalo ešte dlho, kým sa sformovali prvé hviezdy, planéty a galaxie. Podľa akceptovaných teórií totiž prvé hviezdy stihli vzniknúť až zhruba 100 miliónov rokov po Veľkom tresku a uplynula takmer miliarda rokov, kým sa vo vesmíre začali rozmáhať galaxie.

Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú