Posledné tohtoročné zatmenie Slnka (prvé a jediné úplné zatmenie v roku 2020) sa odohrá už pondelok 14. decembra a bude prebiehať nad južným Pacifickom a Atlantikom, časťou Čile a Argentíny, južným Atlantikom a Antarktídou. Zatmenie bude neskôr pozorovateľné aj z juhovýchodnej časti Afriky, o téme informoval portál CNet.

Ako píše web Space, už zajtra budú môcť obyvatelia Južnej Ameriky sledovať druhé a posledné zatmenie Slnka v roku 2020. Prvé zatmenie nastalo 21. júna a bolo možné ho pozorovať z niektorých častí Afriky a Ázie. Išlo o tzv. prstencové zatmenie, pri ktorom sa stred Mesiaca dostal pred stred Slnka, ale svojou plochou nezatienil celý jeho povrch. Slnečný kotúč bol tak viditeľný na okrajoch, čo vytváralo nádherný ohnivý prsteň. Tento typ zatmenia sme mohli pozorovať aj na konci minulého roka.

Obrázok znázorňujúci viditeľnosť zatmenia Slnka, ktoré nastane 14. decembra 2020. Fred Espenak/NASA

Úplné zatmenie odhalí krásny jav na oblohe

Koniec tohto roka však bude sprevádzaný úplným zatmením Slnka, ktoré sa začne v Tichom oceáne a bude postupovať cez mesto Saavedra v Čile, kde sa objaví ako čiastočné zatmenie o 11:38 miestneho času.

K úplnému zatmeniu v Saavedre dôjde o 13:00 a bude trvať 2 minúty a 4 sekundy. Maximálna doba zatmenia, ktorú môžu sledovať obyvatelia nachádzajúci sa bližšie k stredu pásu totality, predstavuje 2 minúty a 10 sekúnd.

Pás totality je pás povrchu Zeme, z ktorého možno sledovať úplné zatmenie Slnka, jeho šírka nikdy nepresiahne 270 kilometrov. Tohtoročný pás bude široký približne 90 kilometrov a bude smerovať na východ cez Čile a Argentínu. Poslednou zastávkou, z ktorej bude možné pozorovať úplné zatmenie, je argentínska Salina del Eje, kde skončí úplné zatmenie o 13:25. Pás totality však bude pokračovať ďalej cez južnú časť Atlantického oceánu a zastaví sa až pri pobreží Namíbie.

Obrázok znázorňujúci tohtoročný pás totality. NASA

Z ostatných miest Južnej Ameriky je možné sledovať len čiastočné zatmenie. Čiastočnému 40 % zatmeniu bude okrem spomínaných oblastí vystavená aj Antarktída a 60 % zatmenie si vychutnajú aj obyvatelia Kapského mesta. Hoci zatmenie Slnka zo Slovenska viditeľné nebude, môžeš ho sledovať v priamom prenose z oficiálneho streamovacieho kanála NASA, ktorý nájdeš na tomto odkaze.

Ďalšieho zatmenia sa dočkáme až 10. júna 2021, kedy dôjde k prstencovému zatmeniu nad Kanadou, Grónskom a niektorými časťami Ázie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP