Posledné zatmenie Slnka v roku 2019 sa uskutoční už vo štvrtok 26. decembra a bude sa odohrávať prevažne nad Áziou, kde na oblohe vytvorí nádherný ohnivý prsteň. O téme píše Science Alert.

Pozorovateľné najmä v Ázii

Už o pár dní budú môcť obyvatelia Blízkeho východu, Ázie či Austrálie pozorovať posledné tohtoročné zatmenie Slnka. Pôjde o prstencový typ zatmenia, pri ktorom sa stred Mesiaca dostane pred stred Slnka, ale svojou plochou nezatieni celý jeho povrch.

Slnečný kotúč je tak viditeľný na okrajoch, čo vytvára nádherný ohnivý prsteň, ktorý budú na oblohe 26. decembra pozorovať obyvatelia štátov ako India, Singapur, Filipíny či Saudská Arábia.

Zobraziť celú galériu (2)
Obrázok znázorňujúci viditeľnosť zatmenia Slnka, ktoré nastane 26. decembra / Zdroj: NASA

Napriek tomu, že prstencové zatmenie Slnka nemusí prilákať toľko ľudí ako úplné, je stále úžasné vidieť, ako dokážu tieto javy vzniknúť iba presným pohybom vesmírnych telies. Mesiac je totiž o niečo vzdialenejší od Zeme, a tak je jeho relatívna viditeľná veľkosť o 3% menšia než veľkosť Slnka, píše Space.

Na rozdiel od júlového úplného zatmenia Slnka, ktoré bolo viditeľné z veľkej časti iba v Tichom oceáne, bude nami spomínané možné pozorovať z viacerých husto osídlených oblastí. Najdlhšie však vydrží na východe indonézskeho ostrova Pulau Gin Besar, kde bude zatmenie trvať 3 minúty a 39,5 sekúnd.

V budúcom roku nás čakajú ďalšie dve zatmenia Slnka, pričom prvé nastane 21. júla nad Afrikou, Blízkym východom, Áziou a Tichomorím. Mesiac sa však bude vtedy nachádzať o niečo bližšie k Zemi, čo urobí ohnivý prsteň na oblohe oveľa tenším, a v niektorých oblastiach bude trvať iba 38 sekúnd.

Druhé môžeme očakávať až 14. decembra 2020, kedy dôjde k úplnému zatmeniu Slnka nad južným Pacifikom, časťou Čile a Argentíny, južným Atlantikom a Antarktídou, pričom jeho maximálna doba trvania bude na úrovni 2 minút a 10 sekúnd.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom