Posledné zatmenie Slnka v roku 2019 sa uskutoční už vo štvrtok 26. decembra a bude sa odohrávať prevažne nad Áziou, kde na oblohe vytvorí nádherný ohnivý prsteň. O téme píše Science Alert.
Pozorovateľné najmä v Ázii
Už o pár dní budú môcť obyvatelia Blízkeho východu, Ázie či Austrálie pozorovať posledné tohtoročné zatmenie Slnka. Pôjde o prstencový typ zatmenia, pri ktorom sa stred Mesiaca dostane pred stred Slnka, ale svojou plochou nezatieni celý jeho povrch.
Slnečný kotúč je tak viditeľný na okrajoch, čo vytvára nádherný ohnivý prsteň, ktorý budú na oblohe 26. decembra pozorovať obyvatelia štátov ako India, Singapur, Filipíny či Saudská Arábia.

Napriek tomu, že prstencové zatmenie Slnka nemusí prilákať toľko ľudí ako úplné, je stále úžasné vidieť, ako dokážu tieto javy vzniknúť iba presným pohybom vesmírnych telies. Mesiac je totiž o niečo vzdialenejší od Zeme, a tak je jeho relatívna viditeľná veľkosť o 3% menšia než veľkosť Slnka, píše Space.
Na rozdiel od júlového úplného zatmenia Slnka, ktoré bolo viditeľné z veľkej časti iba v Tichom oceáne, bude nami spomínané možné pozorovať z viacerých husto osídlených oblastí. Najdlhšie však vydrží na východe indonézskeho ostrova Pulau Gin Besar, kde bude zatmenie trvať 3 minúty a 39,5 sekúnd.
V budúcom roku nás čakajú ďalšie dve zatmenia Slnka, pričom prvé nastane 21. júla nad Afrikou, Blízkym východom, Áziou a Tichomorím. Mesiac sa však bude vtedy nachádzať o niečo bližšie k Zemi, čo urobí ohnivý prsteň na oblohe oveľa tenším, a v niektorých oblastiach bude trvať iba 38 sekúnd.
Druhé môžeme očakávať až 14. decembra 2020, kedy dôjde k úplnému zatmeniu Slnka nad južným Pacifikom, časťou Čile a Argentíny, južným Atlantikom a Antarktídou, pričom jeho maximálna doba trvania bude na úrovni 2 minút a 10 sekúnd.
Teraz čítajú

Ďalší historický úspech za nami: Vesmírna loď predĺžila životnosť zomierajúcemu satelitu o roky

Falošná nádej: Ani kyslík na cudzej planéte vôbec nič neznamená pre mimozemský život. Prečo?

Pohľad, ktorý berie dych. NASA zverejnila novú snímku najznámejšej mŕtvej hviezdy 2100 svetelných rokov ďaleko

Aktivisti, rybári a okolité krajiny sa búria. Rozhodlo sa, že rádioaktívna voda z Fukušimi potečie priamo do oceánu

SpaceX stavia záhadný prototyp Starship, otestuje na ňom svoj produkt pre celý svet
Články, ktoré hýbu svetom

AKTUÁLNE Koncernová trojička kompletná. Audi predstavilo Q4 e-tron, luxusného bratranca Škody Enyaq a ID.4, ktorý cenou milo šokuje

RECENZIA RECENZIA: Legendárny Abe čelí teroru a vracia v novom dobrodružstve. Opäť je skvelý

Tisíce ľudí sa búria proti spaľovaniu zahraničného rádioaktívneho odpadu na Slovensku. Výsledok mnohých šokuje

Šimon Šicko: Politici s falošnými diplomami by v mojom svete prežili presne 2 minúty
