Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vedci vytvorili prvú umelú inteligenciu ktorá simuluje vesmír. Funguje až príliš dobre a vie simulovať veci, ktoré by nemala. O téme píše Futurism.

Vedci vytvorili vesmírny simulátor s umelou inteligenciou, ktorý v štúdii uverejnenej v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences nazvali Deep Density Displacement Model (D3M). Ich cieľom bolo naučiť D3M modelovať spôsob, akým gravitácia formuje vesmír. Preto najprv začali s trénovaním systému na 8000 rôznych simuláciách zameraných na gravitáciu, ktoré vytvoril už existujúci simulátor vesmíru.

D3M najprv potreboval až 300 výpočtových hodín, aby vytvoril jednu zo svojich simulácií, ale po trénovaní na dátach bol schopný produkovať vlastné simulácie kocky vesmíru s dĺžkou prierezu až 600 miliónov svetelných rokov v priebehu 30 milisekúnd, píše Phys.org.

D3M je taktiež presnejší ako existujúce systémy, ktoré na vytvorenie podobnej simulácie potrebujú niekoľko minút. Relatívna chyba D3M bola iba 2,8 %, čo je v porovnaní s 9,3 % pri použitom predošlom modeli veľmi dobrý výsledok.

Systém však dokázal vesmír simulovať aj keď mu vedci zmenili vstupné parametre, ktoré neboli zahrnuté do jeho tréningových údajov. Napríklad keď zmenili percento temnej hmoty vo vesmíre, D3M stále dokázal simulovať jeho evolúciu.

„Je to ako učiť softvér na rozpoznávanie obrázkov na obrázkoch mačiek a psov, ktorý je potom schopný rozpoznať aj slony,“ povedala spoluautorka štúdie Shirley Ho. „Nikto zatiaľ nevie, ako to robí.“

Simulátory evolúcie vesmíru sú momentálne jedným z najlepších spôsobov pre pochopenie, ako sa náš vesmír vyvíjal. Vieme ich však vytvárať len pomocou údajov, ktoré máme.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú