V článku boli použité materiály TASR.

Aktualizované 30. septembra 2023

Prvé zo 14 objednaných stíhacích lietadiel F-16 Block 70 pre slovenské vzdušné sily má za sebou prvý let. Zalietavanie tohto lietadla sa očakáva v najbližších týždňoch. TASR o tom informovala hovorkyňa Ministerstva obrany (MO) SR Mária Precner.

Priblížila, že predtým ako prvá stíhačka priletí budúci rok na Slovensko, bude sa v Spojených štátoch amerických využívať na výcvik slovenských technikov pre údržbu tohto typu lietadiel. „Ide o vysoko sofistikovanú techniku s množstvom inteligentných systémov a prvkov, ktoré musia fungovať spoľahlivo za každých podmienok. Bezproblémový priebeh prvého skúšobného letu je preto skvelou správou,“ uviedol minister obrany SR Martin Sklenár.

Dodávka lietadiel predstavuje podľa generálneho riaditeľa Sekcie modernizácie rezortu obrany a národného riaditeľa pre vyzbrojovanie Michala Homzu komplexné a systémové riešenie prezbrojenia, ktoré je v súlade s pravidlami modernizačných procesov a štandardov v rámci NATO a Európskej únie. „Jedine moderné a funkčné nadzvukové letectvo dokáže plniť úlohy ochrany a obrany vzdušného priestoru SR, ako aj úlohy v rámci integrovaného systému NATINAMDS,“ ozrejmil.

Podľa aktuálnej dohody majú byť stíhacie lietadlá F-16 postupne dodávané na Slovensko od druhého kvartálu budúceho roka.

Pôvodný článok:

Svetlo sveta uzrela prvá slovenská stíhačka F-16 americkej výroby, upozorňuje Ministerstvo obrany SR na svojej webovej stránke. Za výrobou týchto strojov, ktorých Slovensko objednalo 14, stojí americká spoločnosť Lockheed Martin.

Čoskoro priletia k nám

Úplne prvú slovenskú stíhačku F-16 si prišiel do Spojených štátov, konkrétne do fabriky spoločnosti Lockheed Martin v meste Greenville, pozrieť terajší minister obrany SR Martin Sklenár. Stíhačky F-16 má Slovensko obdržať v novej verzii Block 70, ktorá prináša predĺženú životnosť až o 50 % v porovnaní s predošlými verziami a tiež technológie 5. generácie aj napriek tomu, že sú F-16 stíhačky 4. generácie. Stíhačkám F-16 sa bližšie venujeme v samostatnom článku.

„Som veľmi rád, že som mal príležitosť vidieť prvé stíhacie lietadlo, ktoré posunie vzdušné sily o generácie vpred a spolu s ním aj našu obranyschopnosť. Okrem toho, že ide o najväčší investičný projekt SR v oblasti modernizácie našich ozbrojených síl, ide tiež o príležitosť na prehĺbenie strategického partnerstva,“ vyhlásil Sklenár.

Prvé stroje majú byť dodané počas druhého kvartálu 2024, pričom na naše územie priletia bez transportu. Prvé dva stroje majú byť použité na výcvik slovenských technikov, ktorí sa budú musieť o tieto stroje intenzívne starať a držať ich v spoľahlivej a bojaschopnej prevádzke.

Prekonali ich F-35

Stíhačky F-16 už boli technologicky prekonané oveľa modernejšími strojmi F-35 Lightning II, ktoré však majú pre Slovensko niekoľko zásadných nevýhod. Tou prvou je, že sme potrebovali naše stroje nahradiť čo najskôr, avšak na stíhačky F-35 by sme čakali veľmi dlho, keďže je záujem o ne obrovský. Okrem toho sú, pochopiteľne, drahšie a náročnejšia je aj ich prevádzka.

Nahradia staré MiGy

Stíhačky F-16 majú na Slovensku nahradiť staré stroje MiG-29 sovietskej výroby, ktoré slúžili takmer 40 rokov a kedysi vynikali napríklad v manévrovateľnosti. Nové F-16 americkej výroby ich však vďaka intenzívnemu pokroku technológií a vylepšeniam prekonávajú v prakticky všetkých smeroch a sú hodné nasadenia v modernej armáde.

Ministerstvo obrany SR

Ako ďalej vysvetľuje Lockheed Martin, verzia Block 70 má priniesť napríklad aj lepšie orientačné schopnosti vďaka radaru APG-83 s aktívnym elektronickým snímaním, pokročilému datalinku či automatickým protikolíznym systémom.

Staré stíhačky MiG-29 Slovensko poslalo na pomoc Ukrajine, ktorá má so sovietskou technikou dobré skúsenosti a jej piloti a technici s ňou dokážu pracovať. Slovensko tieto kusy zdedilo po Československu, ktoré malo pôvodne až šesť stíhačiek MiG-29 so schopnosťou niesť jadrové zbrane.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP