Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Biely dom nariadil NASA, aby vytvorila jednotný časový štandard pre Mesiac a ďalšie vesmírne telesá. Spojené štáty sa tak snažia určiť medzinárodné normy vo vesmíre v súvislosti s prebiehajúcimi lunárnymi pretekmi medzi štátmi a súkromnými spoločnosťami.

Šéf Odboru Bieleho domu pre vedeckú a technologickú politiku (OSTP) podľa memoranda, ktoré videla agentúra Reuters, nariadil vesmírnej agentúre spolupracovať s ostatnými časťami vlády USA na vytvorení plánu do konca roka 2026 pre zavedenie tzv. Koordinovaného lunárneho času (LTC).

Rozdielna gravitačná sila a potenciálne ďalšie faktory na Mesiaci a iných vesmírnych telesách ovplyvňujú plynutie času v porovnaní s jeho vnímaním na Zemi. LTC by okrem iného poskytol referenčný bod pre čas lunárnych vesmírnych lodí a satelitov, ktoré pre svoje misie vyžadujú extrémnu presnosť.

„Hodiny, ktoré máme na Zemi, by na Mesiaci ukazovali iný čas,“ povedal v rozhovore Kevin Coggins, šéf vesmírnej komunikácie a navigácie NASA.

Memorandum šéfky OSTP Arati Prabhakovej uvádza, že pre človeka na Mesiaci by sa pozemské hodiny v priemere oneskorili o 58,7 mikrosekundy za jeden pozemský deň a k tomu by dochádzalo aj k ďalším periodickým odchýlkam, ktoré by ešte viac vzdialili lunárny čas od času na Zemi.

Predstavte si atómové hodiny v Námornom observatóriu USA (vo Washingtone). Sú srdcom národa a synchronizujú všetko. Aj na Mesiaci budete chcieť mať také srdce,“ povedal Coggins.

V rámci programu Artemis sa NASA chystá v najbližších rokoch vyslať na Mesiac astronautov a vybudovať vedeckú lunárnu základňu, ktorá by mohla pomôcť pripraviť pôdu pre budúce misie na Mars. Na tomto úsilí sa podieľa desiatky spoločností, vesmírnych lodí a krajín.

Predstaviteľ OSTP uviedol, že bez jednotného lunárneho časového štandardu by bolo náročné zabezpečiť bezpečnosť prenosu dát medzi vesmírnymi loďami a synchronizáciu komunikácie medzi Zemou, lunárnymi satelitmi, základňami a astronautmi. Rozdiely v čase by tiež mohli viesť k chybám pri mapovaní a určovaní polohy na Mesiaci alebo na jeho obežnej dráhe.

NASA

Podľa USA ho nutne potrebujeme

Predstavte si, že by si celý svet nesynchronizoval hodiny na rovnaký čas – aké by to mohlo byť rušivé a aké náročné by sa stali bežné veci,“ povedal predstaviteľ OSTP.

Na Zemi sa väčšina hodín a časových pásiem riadi Svetovým koordinovaným časom (UTC). Tento medzinárodne uznávaný štandard sa spolieha na rozsiahlu globálnu sieť atómových hodín umiestnených na rôznych miestach po celom svete. Merajú zmeny stavu atómov a vytvárajú priemer, ktorý napokon tvorí presný čas.

Podľa OSTP môže byť potrebné umiestniť atómové hodiny na lunárny povrch. Tiež uviedli, že s rozširovaním komerčných aktivít na Mesiaci bude jednotný časový štandard nevyhnutný na koordináciu operácií, zabezpečenie spoľahlivosti transakcií a riadenie logistiky lunárneho obchodu.

NASA v januári oznámila, že na september 2026 naplánovala svoje prvé pristátie astronautov na Mesiaci od ukončenia programu Apollo v 70. rokoch minulého storočia. Misia s preletom štyroch astronautov okolo Mesiaca a späť je naplánovaná na september 2025

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú