Špecialisti z Positive Technologies prišli na bezpečnostnú dieru v čipoch od Intelu, pomocou ktorej dokážu potenciálni útočníci do počítača s týmto čipom vložiť škodlivý kód, schopný získania absolútnej kontroly nad daným systémom.

Nejde však o prvý chybný krok Intelu v oblasti bezpečnosti, keďže v roku 2018 počas konferencie CES vyplávali na povrch bezpečnostné chyby čipov, vďaka ktorým mali útočníci jednoduchý prístup k údajom. Positive Technologies teraz objavili ďalšiu bezpečnostnú dieru v čipoch od Intelu, a to konkrétne v systéme Converged Security and Management Engine (CSME).

Ten kontroluje štartovanie jednotky a teplotu, dohliada na firmvér a z hľadiska bezpečnosti na kryptografické funkcie. Systém CSME fungujúci na dedikovanom CPU a RAM je vôbec úplne to prvé, čo sa spúšťa pri zapínaní počítača. Jednou z prvých vecí, ktoré systém kontroluje, je jeho vlastná pamäť, no ešte predtým dochádza k takmer nepozorovateľnej časovej medzere, ktorú by potenciálny hacker mohol využiť v prípade, že má daný počítač fyzicky alebo aj lokálne dostupný.

Pixabay

CSME zabezpečuje kryptovanie dát operačného systému a aplikácií prostredníctvom takzvaného chipset kľúča, ku ktorému by sa cez vyššie popísanú bezpečnostnú dieru mohol potenciálny útočník dostať, a tak sa zmocniť najpodstatnejších súčastí operačného systému, jeho nastavení a programov samotných. Útočník by v tom prípade vedel zaútočiť na pamäť, prepísať ju a zmocniť sa spúšťaného kódu.

Keďže je tento kód natvrdo zapísaný do procesorov od Intelu, bez fyzického zásahu do samotného čipu ho nie je možné prepísať. Aj keď toto všetko znie až apokalypticky, bezpečnostní špecialisti sa spoliehajú na to, že k hacknutiu počítačov skrz túto bezpečnostnú chybu je až extrémne náročné, vyžaduje si špecifické vybavenie a najmä fyzický prístup k hardvéru.

Nenechaj si ujsť
Recenzia | Otestovali sme lacnejšiu verziu Galaxy Note 10. Stojí za to o stovky eur nižšia cena?

Táto bezpečnostná chyba je zahrnutá v Intel procesoroch vydaných za posledných 5 rokov. Keďže hackeri potrebujú fyzický prístup k zariadeniam, jedným z možných ohrození je nabúranie sa do systému, ktorého sa bývalý majiteľ už zbavil a nový majiteľ hardvéru, zároveň možný útočník, dokáže vrátiť späť staršie verzie BIOSu.

Čítajte viac z kategórie: Cyber

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP