Slovenský operátor Orange mal problémy s pripojením, ktoré sa začali 29. novembra podvečer a trvali až do poludnia 30. novembra. Za všetkým sú zrejme hackerské útoky.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Zákazníci slovenského operátora Orange mohli v posledných dňoch postrehnúť problémy so svojim pripojením k internetu. Problémy sa prejavovali vo forme veľmi dlhých odoziev DSN serverov, ktoré sú zodpovedné za preklad IP adries na doménové mená. Dlhé odozvy trvali viac ako 300 ms v prípade domén uložených vo vyrovnávacej pamäti, až po rádovo sekundy v prípade domén neuložených vo vyrovnávacej pamäti.

Za všetkým zrejme boli DoS útoky

V niektorých prípadoch dokonca servery neodpovedali, čo znamenalo znemožnenie surfovania na internete. Server DSL.sk informoval, že za všetkým boli pravdepodobne DoS útoky.

Tie mali za úlohu preťažiť DNS servery. Zaujímavosťou však je, že tieto útoky museli prísť priamo zo siete Orangeu, keďže ich servery nie sú prístupné zvonku, resp. z Internetu.

Orange sa k problémom zatiaľ nevyjadril

Zdrojom informácie o útokoch bol anonymný mail, v ktorom stálo, že IT oddelenie bližšie nešpecifikovanej firmy informovalo svojich zamestnancov o rozsiahlom hackerskom útoku na ich dátovú sieť. Iný zdroj zas tvrdil, že útoky spôsobilo veľké množstvo paketov posielaných cez mobilný NAT operátora. Problémy zrejme mali s routrami koncový DSL zákazníci, avšak zároveň aj zákazníci s Wi-Fi routrami TP-Link TD-W8951NB. Orange však tieto tvrdenia nepotvrdil ani nevyvrátil. Preto si na oficiálne vyjadrenie musíme počkať.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
0%
Páči sa mi to
0%
Chcem to
0%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
0%
O autorovi
Dávid Hrabčák
Som študent doktorandského štúdia na Technickej univerzite v Košiciach v odbore Multimediálne telekomunikácie. Moderné technológie sú pre mňa nie len niečo, čo študujem, ale aj koníček. Okrem technológií rád počúvam a tvorím elektornickú hudbu.