Remišovej ministerstvo dnes spustilo platformu „Slovensko v mobile“. Tá má umožniť komunikáciu Slovákov s úradmi cez mobilný telefón a špeciálnu aplikáciu oveľa efektívnejšie, ako to robí komplikovaný a mimoriadne drahý systém Slovensko.sk, ktoré je už od svojho štartu predmetom ostrej kritiky.

Živnostníci, podnikatelia ale aj ktokoľvek iný, kto so štátom niekedy skúšal komunikovať elektronicky, určite potvrdí, že Slovensko.sk je mimoriadne neprehľadné a prácu s čítačkou elektronického občianskeho či jej obslužným softvérom zvládnu len technicky skúsenejší používatelia.

Google Play

Slovensko v mobile štartuje mobilnou aplikáciou dostupnou pre Android a iOS, ktorej súčasťou je tzv. mobilné ID – teda systém, ktorým sa používateľ identifikuje pri prihlasovaní na štátny web – tento nahrádza práve elektronický občiansky preukaz a čítačku.

Následne bude podľa Remišovej možné v rámci e-govermentu komunikovať s vyše 400 webmi. Toto číslo však treba brať s rezervou, každý obecný, daňový či iný úrad v každom meste totiž s najväčšou pravdepodobnosťou predstavuje „jednu webovú službu“.

Čo už je dostupné? Okrem prihlasovania vôbec nič

Podľa štátu je dnes cez aplikáciu dostupný „kalendár udalostí“, informácie o blížiacom sa konci platnosti technickej a emisnej kontroly pre majiteľov a prevádzkovateľov motorových vozidiel zrejme pribudnú do konca roka.

Už aktívna by mala byť tiež možnosť požiadať o vydanie nových cestovných dokladov v prípade ich straty alebo konca platnosti, čo podľa Remišovej aktuálne ocenia najmä dovolenkári.

Súčasťou by mali byť už aj proaktívne PUSH notifikácie, napríklad na nedoplatky podnikateľov v sociálnej poisťovni či všetko, čo v Slovensko.sk spadá pod tzv. životné situácie – teda zmena trvalého pobytu, mena po svadbe alebo podobne.

Ako si Slovensko v mobile aktivuješ. Naposledy s čítačkou občianskeho

Aplikáciu Slovensko v mobile pre Android a iOS bude potrebné aktivovať. Stiahnuť si ju môžeš už dnes, následne však treba otvoriť portál svm.slovensko.sk na počítači, ku ktorému cez USB pripojíš čítačku a elektronický občiansky preukaz.

1. V aplikácii v mobile si vygeneruješ prístupový PIN

2. Na webovom portáli (po prihlásení občianskym) si vygeneruješ aktivačný kód

3. Pomocov párovacieho kódu z aplikácie dokončíš aktiváciu

Nadšenie je zatiaľ predčasné. Slovensko.sk nekončí

Skutočnosť však vyzerá trochu inak, ako ju ministerstvo prezentovalo na dnešnej tlačovej konferencii. Ak si predstavuješ, že cez menu aplikácie rozklikneš všetky možnosti, ktoré si dnes vybavoval cez Slovensko.sk, tešíš sa predčasne. Iba z mobilu nevybavíš prakticky nič.

Fontech

Dnes apka Slovensko v mobile funguje prakticky iba ako nástroj na prihlasovanie sa do rozhrania Slovensko.sk. Namiesto pripojenej čítačky môžeš na počítači kliknúť na vedľajšiu kartu „Prihlásiť pomocou aplikácie Slovensko v mobile“, ktorá zobrazí QR kód. Ten potom naskenuješ mobilom s otvorenou aplikáciou a získaš prístup ku kompletnému portálu e-govermentu – avšak stále na počítači.

Slovensko.sk

Ide o zásadné uľahčenie prihlasovania, pričom pre prístup do svojho konta na Slovensko.sk budeš môcť použiť prakticky akýkoľvek počítač aj bez nainštalovaných sprievodných ovládačov a aplikácie eID.

Všetko však stále musíš urobiť vo webovom rozhraní Slovensko.sk, pretože mobilná apka zíva prázdnotou.

Háčik je aj pre všetkých službách, ktoré podľa ministerstva „vybavíš cez apku“ – vybavíš ich stále cez Slovensko.sk, kam sa cez aplikáciu len prihlásiť. Navyše ide len o základnú komunikáciu, ktorá nevyžaduje elektronický podpis. Na podpisovanie dokumentov stále potrebuješ počítač a čítačku s elektronickým občianskym.

Je pravdou, že fukcie budú do apky nepochybne pribúdať, otázne však je, ako rýchlo. Pri štarte apky sme očakávali aspoň možnosť čítať správy v elektronickej „e-mailovej schránke“ Slovensko.sk cez mobil. Ani táto možnosť však dostupná nie je a opäť, budeš potrebovať počítač a webový prehliadač.

Technicky menej zdatným pomôžu. Niekedy v budúcnosti

Štát hovorí aj o tzv. „asistovanom onboardingu“, teda procese, kedy Slovákom s aktiváciou aplikácie pomôžu – pravdepodobne pôjde o pracovníkov v klientskych centrách, podrobnosti však zatiaľ nepoznáme.

Vieme však, že ani spomínanej čítačky občianskeho preukazu sa zatiaľ nezbavíš. Hoci si do systému môžeš autorizovať viacero mobilných telefónov, prípadne mobil a tablet, nové zariadenie pridáš vždy len cez počítač s pripojenou čítačkou.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú