Už zajtra z piatku 21. na sobotu 22. júna Slovákov čaká vôbec najjužnejšie (najnižšie nad obzorom) položený spln roka. Mesiac dosiahne fázu splnu o 3:10 SELČ a len o dve hodiny skôr bude kulminovať nad južným obzorom. Spln nastane len asi 28 hodín po letnom slnovrate.

V tom čase sa bude Mesiac nachádzať na najjužnejšom bode svojej dráhy. Táto fascinujúca udalosť bude vidieť z celého Slovenska. Nepremeškaj túto šancu, pretože jeden z najnižšie položených splnov sa neukáže na ďalšie takmer dve desaťročia. 

„Väčší“ ako obvykle

Mesiac obieha po dráhe mierne sklonenej od roviny ekliptiky (rovina zemskej dráhy), pričom tento uhol je asi 5°. Mesiac sa tak môže premietnuť o až 5 ° južne (teda 10 svojich priemerov) od tejto roviny. Ekliptika sa vďaka sklonu osi zemskej rotácie javí v niektorých miestach na oblohe nižšie, v iných vyššie.  

Najjužnejší bod pritom leží v súhvezdí Strelca. V čase júnového splnu sa bude Mesiac nachádzať blízko tohto bodu a navyše najjužnejšie na svojej dráhe. Bude teda takmer najnižšie, ako sa pri splne na našom území môže nachádzať. Na niektorých miestach územia tak pri kulminácii nevystúpi vyššie ako nad 10° nad obzor.

Mesiac samotný nebude nijako väčší ani menší ako obvykle, iba bude v priebehu celej noci veľmi nízko nad obzorom. Ľuďom sa tak môže zdať, že pri západe alebo východe bude väčší. To je však vec optickej ilúzie – vychádzajúci či zapadajúci Mesiac náš mozog porovnáva so vzdialenými objektmi na obzore a vďaka tomu sa ti môže zdať väčší, než keď ho vidíš vysoko na oblohe.

Spln Mesiaca
Petr Horálek/Fyzikální ústav v Opavě

Pri tejto malej výške Mesiaca nad obzorom bude hrať úlohu zoslabenie svetla v zemskej atmosfére, pretože lúče idúce od Mesiaca k pozorovateľovi budú musieť uraziť dlhšiu dráhu, čo spôsobí jeho nižší jas. Mesiac sa preto bude zdať o niečo slabší a zrejme skôr žltkastý ako jasne biely. Tak či onak, pôjde o  ideálnu príležitosť na fotenie splnu s nejakými nie príliš vysokými objektmi na obzore alebo napríklad s prípadnými búrkovými oblakmi. 

Znovu sa takto nízko položeného splnu nad naším obzorom dočkáš ešte v budúcom roku, konkrétne 11. júna, na ďalšiu podobnú príležitosť potom budeš musieť čakať až do 22. júna 2043. Pôjde teda o pomerne vzácny pohľad, ktorý sa oplatí vidieť. 

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú