Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Cestovanie vesmírom pomocou všetkých nám známych kozmických lodí je z hľadiska dĺžky ľudského života pomalé a zdĺhavé. Jedným z hypotetických riešení tohto problému sú červie diery. Podľa vedcov môžu existovať v priechodnom stave, potrebujú na to však špecifické gravitačné podmienky, informuje Live Science.

Musíme zmeniť svoje chápanie gravitácie

Výskumom problematiky červích dier sa zaoberá fyzik João Rosa z univerzity Aveiro v Portugalsku. Snaží sa zostrojiť virtuálnu červiu dieru, ktorá je priestupná a je možné ňou prejsť bez toho, aby sa zrútila. O priechodných červích dierach sme sa dozvedeli nedávno, v tomto prípade však neboli priechodné pre nás.

Vytvoriť červie diery je, teoreticky, jednoduché a prosté. Je potrebné vytvoriť takú konfiguráciu hmoty a energie, ktorá vytvorí tunel medzi dvomi bodmi v priestore. Tento tunel môže byť akokoľvek dlhý, ideálne je však vytvoriť čo najkratší, keďže len tak je možné skrátiť cestovanie.

Červia diera. Freepik/wuttana

Ako však vo svojej štúdií píše João Rosa, červie diery vytvorené na základe všeobecnej teórie relativity nie sú priestupné.

Takéto tunely sú navyše extrémne nestabilné a ich kolaps dokáže spôsobiť aj jediný fotón. Hypotetickú červiu dieru preto musíme vytvoriť z čohosi, čo vedci nazývajú „exotická hmota“,

Hmota so zápornou hmotnosťou

Pre zostrojenie priechodnej červej diery v súlade so všeobecnou teóriou relativity potrebujeme exotickú hmotu, ktorá má zápornú hmotnosť. Vedci však zatiaľ exotickú hmotu nikde vo vesmíre nenašli, len zápornú energiu – tá ale existuje len v extrémne malých, kvantových škálach.

„Prítomnosť tejto hmoty je základ, pretože zabraňuje červej diery zrútiť sa v prípade, že do nej vstúpi cestovateľ,“ tvrdí João Rosa. Keďže je ale takáto hmota nesmierne vzácna a všeobecná teória relativity má isté nedostatky, Rosa skúmal novú teóriu gravitácie.

Znázornenie červej diery. ESO/L. Calçada

Rosa použil vo svojej štúdii inú teóriu, známu ako zovšeobecnená hybridná metrická-Palatini gravitácia, ktorá je síce založená na všeobecnej relativite, avšak jej vzťahy medzi hmotou a energiou a medzi časom a priestorom sú flexibilnejšie.

Stačí menší trik

Že sú červie diery v tejto teórii priestupné potvrdili aj predchádzajúce výskumy, vždy však potrebovali zápornú hmotu. Rosa ale zistil, že ak sa na jej vstupoch navrstvia dvojité tenké škrupiny klasickej hmoty, červia diera sa stane priestupnou aj bez potreby zápornej energie.

Pixabay

João Rosa sa momentálne chystá svoju teóriu potvrdiť reálnymi pozorovaniami a dátami gravitačných vĺn a trajektórii hviezd uprostred našej galaxie.

V prípade potvrdenia tejto teória záhada nekončí, pretože červie diery dokážu slúžiť aj ako „stroje času“. Ak sa ich existencia potvrdí, objaví sa oveľa viac otázok a paradoxov, ktoré sú s cestovaním v čase prirodzene spojené.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú