Do najnovších iPhonov, ktoré boli predstavené prednedávnom, sú osadené čipy A12, ktoré dodávajú poriadnu dávku výkonu, čo sa potvrdilo aj v rôznych benchmarkoch. Jedná v poradí o druhý čip na trhu, ktorý bol vyrobený 7 nm výrobným procesom. V AnTuTu teste tieto procesory dosiahli výborné skóre a tešia sa tak popredným miestam. Radosť nemusí trvať dlho, nakoľko sa nezadržateľne blíži prvý smartfón s prelomovým Kirin 980.

Najsilnejší a najinteligentnejší

Týmito slovami bol predstavený čipset, ktorý v prvom smartfóne uvidíme už o pár týždňov. Spoločnosť si na vývoji dala záležať, nakoľko príprava prebiehala viac ako tri roky. Výskumní inžinieri sa zamerali na štyri hlavné oblasti: výkon, efektívnosť, inteligencia samotného procesora a konektivita. Vývoj čipu je dokončený a je zrejmé, že sa máme na čo tešiť. V Dubaji sa prednedávnom navyše uskutočnila konferencia spoločnosti Huawei, na ktorej odznelo, že ciele sú tie najvyššie. Predstavitelia sú presvedčení, že Kirin 980 bez problémov prekoná konkurenčný A12 Bionic a prevezme tak kráľovskú korunu. Či to tak naozaj bude sa dozvieme už 16. októbra. V tento deň dôjde k predstaveniu dlho očakávanej novinky Huawei Mate 20/ Mate 20 Pro, ktorá bude vybavená spomínaným procesorom.

Zobraziť celú galériu (2)
Huawei Mobile/Twitter

Prichádza vyššia inteligencia

O tom, že Kirin 980 bude jedným z najvýkonnejších procesorov tohto roka nie je pochýb. Potvrdzujú aj parametre. Počet tranzistorov bude rovnaký ako to bolo pri A12 Bionic, teda 6,9 miliárd. Oba čipsety sú vytvorené aj totožnou výrobnou technológiou 7 nm. V rámci výkonu by mal Kirin 980 prekonať predchádzajú generáciu hneď vo viacerých faktoroch. V CPU bude rýchlejší o 75 % a v GPU rýchlejší o 46 %. Šok v pozitívnom slova zmysle prichádza aj v energetickej účinnosti. Tá sa v prípade CPU zvýši o 57 % a v prípade GPU o obdivu vhodných 178 %. Vďaka týmto číslám bude nový Kirin oveľa rýchlejší a efektívnejší.

4500 obrázkov za sekundu a LTE Cat.21

Výraznú zmenu k lepšiemu prinesie naozaj veľký počet obrázkov za sekundu vďaka zdvojnásobeniu NPU. Umelá inteligencia nájde svoje využitie aj pri taktovaní procesora. Sama určí kedy je potrebný výkon na plné obrátky a na druhej strane v nepotrebných prípadoch nebude zbytočne zaťažovať batériu. LTE Cat.21 konektivita bude prvýkrát podporovaná práve čipsetom Kirin 980. Používatelia si tak užijú maximálnu rýchlosť sťahovania v podobe skvelých 1,4 Gb/s.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom