Raketa Sea Dragon nie je jedna z tých, ktoré sa v rámci histórie spomínajú na každom rohu. Všetci dnes poznáme ikony vesmírnej dopravy ako Saturn V, Raketoplán či sovietska Energia. Sea Dragon však svojimi rozmermi prekonal všetky z nich a dokonca oň mala NASA vážny záujem.

Stroj pomenovaný Sea Dragon (morský drak) odpaľovaný z morskej hladiny, kam by ho dotiahla servisná loď, je azda najimpozantnejším dielom ľudskej mysle, aké v technike nájdeme. Na vode mala byť táto raketa nielen odpaľovaná, ale dokonca aj zmontovaná z menších častí – prvého, druhého stupňa a nákladu.

Technické monštrum
Parametre Hodnoty
Nosnosť nákladu na nízku obežnú dráhu Zeme 550 t (450 t pri opätovnom použití)
Celková hmotnosť 18 000 t
Ťah prvého stupňa 350 000 kN
Ťah druhého stupňa 59 000 kN
Výška 150 m
Priemer trupu 23 m
Cena za 1 kg nákladu 500 – 5000$

Celková hmotnosť rakety pri štarte dosahovala neuveriteľných 18 000 ton, čo je viac než 8-násobok hmotnosti rakety Saturn V, ktorá dostala ľudí na Mesiac. Pozoruhodné je i to, že táto raketa by napriek svojej jednomotorovej „jednoduchosti“ dokázala na obežnú dráhu vytlačiť náklad s hmotnosťou až 550 ton, čo je rovnako ako pôvodná verzia Starship (vtedy nazývaná ITS).

NEPREHLIADNI
Gorila na ISS, svetelné meče a utajená história programu Apollo – toto sú najväčšie kuriozity vesmírnej éry

Celú ISS, ktorá oslávila dvadsať rokov, tak teoreticky mohla vyniesť na obežnú dráhu len jediným letom. Celý prvý stupeň rakety pozostával z jediného obrovského motora, ktorý mal rovnako ako Saturn V fungovať na vysoko rafinovaný petrolej RP-1 a tekutý kyslík. S priemerom 23 metrov a výškou 150 metrov prekonal aj predchodcu modernej rakety Starship, ktorej priemer mohol podľa pôvodných plánov dosiahnuť 12 metrov a výšku 122 metrov. Pre druhý stupeň technici zvolili ako palivo tekutý vodík s rovnakým činidlom.

Koncept počítal s recyklovaním stroja po vytiahnutí prvého stupňa z mora a následnej renovácii. Jeho návrat na Zem však zaisťoval len atmosférický odpor a následný náraz na morskú hladinu. Takéto pristátie je veľmi nebezpečné a namáhavé na konštrukciu, obzvlášť pri rakete tak obrovskej, ako Sea Dragon.

Prežije náraz do vody z atmosféry pri rýchlosti 660 km/h
Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú