Už dávnejšie sa šepkalo o tom, že Huawei diskutuje s Ruskom o podmienkach používania ich jediného operačného systému s názvom Aurora. Po predstavení HarmonyOS sa zdalo, že táto spolupráca sa konať nebude, no posledné informácie naznačujú niečo iné.

Portál Gizmodo informuje o posledných diskusiách, ktoré sa udiali medzi Huawei a Ruskom. Čínska spoločnosť aj naďalej rokuje s ruskými úradmi o podmienkach používania ruského operačného systému Aurora. Podľa niektorých zdrojov už má byť potvrdený pilotný projekt, počas ktorého sa na 360 000 tableto nainštaluje spomínaný operačný systém, ktorý je v súčasnosti absolútne nevyužívaný.

Je založený na jadre Sailfish OS, ktoré bolo vyvinuté vo Fínsku, píše portál Forbes. Ruská štátna telekomunikačná spoločnosť Rostelecom neskôr získala 75 % podiel z tejto otvorenej mobilnej platformy. Pilotný projekt s 360 000 tabletami Huawei s OS Aurora má slúžiť na budúcoročné sčítanie ľudu v Rusku.

Huawei aj ruské úrady nevyvrátili, že ak bude projekt úspešný a obe strany s ním budú spokojné, môže sa stať, že OS Aurora sa dostane aj na ďalšie zariadenia Huawei. Niet pochýb o tom, že gigantovi by zisk z takejto veľkej štátnej zákazky rozhodne pomohol.

Táto spolupráca však Huawei rozhodne nepomôže pri riešení konfliktu s USA, pretože USA a Rusko sú už dlhšiu dobu na opačných brehoch rieky. Navyše, ak by skončila podpora smartfónov zo strany Google, bol by to obrovský problém. Napriek tomu, že HarmonyOS vedia dostať do svojich smartfónov maximálne do dvoch dní, tento operačný systém je primárne vyvíjaný pre IoT zariadenia a nie pre smartfóny. Z dlhodobého hľadiska by tak zrejme doplatil na slabú podporu aplikácií.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom