Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Straty pri nabíjaní batérií sú bežným javom, s ktorým sa stretávame nielen pri obyčajnej spotrebnej elektronike, ale aj pri elektrických autách. Práve straty spôsobujú nižšiu efektivitu a vo výsledku sa tak na nabíjačke spotrebuje o čosi viac energie, než sa skutočne dostane do batérie elektromobilu. Ide o bežný fyzikálny jav

Detailný test s vlastnými výsledkami uskutočnil ešte v máji tohto roka nemecký ADAC, ktorý priniesol zaujímavé výsledky pre desiatky elektromobilov, upozornilo AutoFórum.cz. Účinnosť elektrických vozidiel v porovnaní s tými spaľovacími je nespochybniteľne vyššia, no ani tie sa nevyhýbajú už spomenutým stratám. Ako ukazuje testovanie ADAC, mnohé zo známych modelov od popredných výrobcov nedosahujú ani 90 % účinnosť pri nabíjaní batérie.

Desiatky elektromobilov nabíjajú s vysokými stratami

Testovanie sa pritom uskutočnilo na 29 elektromobiloch, ktoré boli nabíjané na rovnakom 22 kW AC boxe za rovnakých okolitých podmienok pri teplote zhruba 23 °C, aby sa eliminovali prípadné chyby a rozdiely pri teste a aby vozidla dosiahli maximálny nabíjací výkon podporovaný palubnou nabíjačkou.

Vo výsledku tak bolo možné určiť presné straty pre jednotlivé elektromobily. Nabíjačka pritom musela dodať o niekoľko kWh viac energie, než sa skutočne dostalo do batérie. Každý z testovaných elektromobilov bol nabitý na 100 % kapacity batérie a výsledná efektivita bola porovnaná so skutočným počtom kWh, ktoré odobrala nabíjačka z elektrickej siete.

TASR

Zvyšná „prebytočná“ energia pri nabíjaní z nabíjačky sa prejavuje ako stratové teplo.

NEPREHLIADNI
Európa pred kritickým „uhlíkovým fiaskom“? EÚ zle vypočítala emisie, ktoré produkujú elektromobily

V teste skončili najhoršie nemecké a francúzske modely

Poznať to môžeme aj zo smartfónov, kedy dochádza pri ich nabíjaní k ohriatiu batérie. Tento efekt je možné prirovnať aj k obyčajnej nádrži z benzínom. V prenesenom význame by v prípade strát pri nabíjaní elektromobilu bolo u vozidla so spaľovacím motorom „vyliatych“ niekoľko litrov paliva, ktoré by predstavovali pomyselnú stratu.

Michal Varga/FonTech

Problémom však je, že zatiaľ čo vodič spaľováku zaplatí pri tankovaní presne za objem paliva, vodič elektromobilu zaplatí aj za stratovú energiu, ktorá sa do batérie nedostane. Ako ukázalo testovanie ADAC, v prípade niektorých elektromobilov došlo k výraznejším stratám, ktoré je možné prirovnať k „vyliatiu“ pätiny nádrže spaľováku. Najlepšie pritom obišli elektromobily Audi a Nissanu, najhoršie naopak skončili elektrické modely od BMW, Mini a Renaultu.

Nemecký ADAC vo svojom testovaní uviedol len konkrétne kapacity batérií testovaných elektromobilov a požadovanú hodnotu energie pre plné nabitie s výsledným maximálnym dojazdom. Po prepočte na percentuálnu stratu, ktorý priniesol aj portál AutoFórum.cz, sa potom ukazuje výsledná strata pri nabíjaní u konkrétnych modelov. Tu však treba podotknúť, že nie všetky batérie elektromobilov majú v skutočnosti využiteľnú celú kapacitu. Táto hodnota môže byť u viacerých vozidiel o niekoľko kWh nižšia.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú