Zatiaľ čo v minulosti sme mohli vidieť nestabilné porty Windowsu 10 na AMR smartfónoch pôvodne bežiacich na Androide, projekt Windows 10 na Lumia smartfónoch naopak funguje spoľahlivo a výrazne napreduje.

Portál Windows Latest upozornil na zaujímavý projekt, ktorého vývojari sa snažia o port Windowsu 10 na AMR smartfóny značky Lumia. Už v roku 2018 sa im totižto podarilo prvýkrát dosiahnuť plnú funkcionalitu systému na Lumii 950 a 950 XL. Odvtedy sme mohli pozorovať aj pokusy o porty na Android smartfóny ako Xiaomi Mi 6, Galaxy S8 či OnePlus 6T.

Zatiaľ čo porty pre Android boli nestabilné, projekt Windows 10 na AMR Lumiách pracuje výborne

Bohužiaľ, tieto porty boli spočiatku častokrát nestabilné so slabým výkonom a obmedzenou funkcionalitou. Projekt Lumia Windows 10 na AMR (LumiaWOA) však dosahoval oveľa lepšie výsledky a v poslednom čase značne pokročil. Vývojári projektu hovoria, že sa im na Lumiách podarilo spustiť aj operačný systém Windows 10 v zostave 19041 (20H1).

Existujú aj niektorí nezávislí vývojári, ktorí tiež pracujú na podpore pre Android smartfóny, ale projekt ešte nie je pripravený na iný hardvér ako sú Lumie. Aj v tomto smere je však počet podporovaných Lumia smartfónov obmedzený na dva modely 950 a 950 XL, na ktorých je však možné spúšťať desktopové ARM64, ARM a x86 aplikácie.

Vývojári a fanúšikovia projektu posunuli používanie Windows 10 na mobiloch o poriadny kus vpred

Čo však projekt LumiaWOA oddeľuje od predchádzajúcich Android portov, je fakt, že väčšina senzorov funguje, vrátane svetelného senzora, gyroskopu či akcelerometra. Vývojári tiež vytvorili adaptívny shell s názvom „MobileShell“, ktorý napodobňuje vzhľad Windows 10 Mobile pomocou funkcií pracovnej plochy.

MobileShell je navyše k dispozícii v obchode Microsoft Store pre používateľov spomínaných Lumia smartfónov so systémom Windows 10, pričom po inštalácii a následnom zapnutí režimu tabletu prináša navigačný panel, stavový riadok a rovnako tak integruje takzvané „toast“ notifikácie.

Výborným príkladom silnej fanúšikovskej základne je aplikácia „WOA Dialer“, pomocou ktorej je možné so smartfónmi aj telefonovať. Bohužiaľ, sieťová podpora sa však ešte stále len vyvíja a nemusí fungovať vo všetkých regiónoch alebo konfiguráciách. Existuje tiež aplikácia s názvom Chat, ktorú je možné použiť na odosielanie a prijímanie SMS správ. V súčasnosti však nie sú podporované MMS správy.

Podpora pre viaceré smartfóny a Androidy možno príde čoskoro

Projekt tak značne pokročil aj napriek istým nedotiahnutým funkcionalitám a obmedzenému počtu podporovaných smartfónov. Vývojári stojaci za systémom Windows 10 na ARM však údajne skúmajú možnosti portu operačného systému na vybrané Android smartfóny, pričom podpora by mohla byť dostupná už čoskoro.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom