V blízkej dobe čaká PI-2 ďalšie testovanie na trati pri vysokých rýchlostiach, kde sa budú preverovať parametre, ako sú spotreba energie na kilometer, rýchlosť nabíjania zo slnka a celková efektivita. Podľa slov spoluzakladateľa Stevea Fambra je tento krok kľúčový na vytvorenie skutočne nezávislého solárneho vozidla, uvádza portál Electrek.

Začne sa vyrábať už čoskoro

Napriek úspešnému testu čaká Apteru ešte množstvo výziev, aby dokázala uspokojiť svojich takmer 50 000 záujemcov a zabezpečiť hladký prechod na masovú výrobu. Výrobcovia aktuálne potrebujú ďalšie financovanie, pričom cieľom je získať až 60 miliónov dolárov na investície do potrebného vybavenia a rozšírenia výroby. Aj keď je PI-2 zatiaľ len testovacím modelom, Aptera čoskoro do vozidla implementuje všetky finálne komponenty – od solárnych panelov až po tepelný manažment. Tieto úpravy umožnia vozidlu prejsť certifikáciami a plne predviesť svoj potenciál.

Treba tiež poznamenať, že Aptera nie je nováčikom v oblasti inovácií. Už v roku 2008 predstavila prototyp hybridného vozidla s extrémne nízkou spotrebou. Po finančných problémoch v roku 2011 sa však vývoj dočasne zastavil. Spoločnosť sa obnovila v roku 2019 a pokračovala vo vývoji solárneho elektrického vozidla, ktoré sa dnes blíži sériovej výrobe.

Cena základného modelu Aptera by sa mala pohybovať okolo 25 900 amerických dolárov, plne vybavená verzia bude stáť približne 46 000 dolárov. Vzhľadom na to, že prví zákazníci sa dočkajú už v roku 2025, zostáva len počkať a uvidíme, či toto inovatívne solárne vozidlo skutočne splní svoje sľuby.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú