Automobilka Mercedes predstavila ešte v septembri minulého roka nové SUV, ktoré je poháňané plne elektrinou. Vtedy sme však ešte netušili niektoré podstatné špecifikácie a rovnako tak ani základnú cenu. Po pár mesiacoch sa však vozidlo začalo oficiálne predávať a dostupné je už aj na Slovensku, kde si ho môžeš ľubovoľne nakonfigurovať. A cena? Tá je taká, aká sa na Mercedes patrí. 

Máme tu ďalšie elektrické SUV na trhu a je to len dobré. O to lepšie, že sa o to postarala obrovská automobilka, akou Mercedes, patriaca pod Daimler, nepochybne je. Luxusný kúsok EQC sa tak zaradí medzi svojich priamych konkurentov ako Tesla Model X, Audi e-tron či Jaguar I-Pace. Cenovo sú všetci štyria na veľmi podobnej úrovni, čím by teda mohol Mercedes zaujať?

Na cestách si ho s nikým nepomýliš

Nový Mercedes je symbolom progresívneho luxusu. Aj keď nie je až tak extravagantný, na cestách ho určite neprehliadneš a vďaka špecifickým líniám je okamžite jasné, že sa jedná o elektrický model. Od klasických modelov sa odlišuje diskami, prednou maskou, osvetlením a aj samotnými krivkami karosérie. Vo vnútri je to však už klasický medveď, ktorý pokračuje v modernom štýle, ktorý obsahuje obrovský displej kokpitu, ambientné osvetlenie, posuvnú strechu, masážne sedadlá a obrovský počet ozdobných prvkov.

Bezpečnostné systémy najnovšej generácie

Asistenčné jazdné systémy najnovšej generácie dokážu v závislosti od situácie aktivovať výstrahu, podporiť vodiča a dokonca aj aktivovať automatizovanú reakciu. Napríklad s cieľom udržiavať odstup, rýchlosť alebo jazdný pruh. Čím výrazne odbremení vodiča. Dôležité je však aj osvetlenie vozovky, o čo sa starajú Multibeam LED svetlomety, ktoré sú adaptívne a ty tak môžeš neustále jazdiť s diaľkovými svetlami bez toho, aby si niekoho z účastníkov cestnej premávky obmedzil.

Mercedes-Benz EQC
Mercedes

Smerom k bezdotykovému ovládaniu

Ovládanie hlasom vo vozidlách ešte zrejme u žiadnej automobilky nikdy poriadne nefungovalo, no v Mercedese to nevzdávajú a rôzne funkcie vozidla môžeš ovládať len jednoduchými povelmi. Systém dokonca reaguje aj na nepriame odkazy. Napríklad pri vyslovení vety Je mi zima. sa automaticky zvýši teplota klimatizácie. Okrem hlasu sa niektoré funkcie môže ovládať aj bezdotykovo (stropné svetlo, pohyb v menu a pod.).

Informácie ako zostávajúci dojazd či zapnutie klímy sa navyše dajú ovládať aj na diaľku z pohodlia domova a to pomocou smartfónu či smart hodiniek.

Z Bratislavy do Košíc na jedno nabitie (takmer)

Ale jedine tak po južnej trase, aj to s odretými ušami. Po zmätkoch ohľadom dojazdu na jedno nabitie tu máme konečne oficiálny údaj, ktorý hovorí o 416 kilometroch. To by teoreticky mohlo vyjsť na trasu medzi našimi dvomi najväčšími mestami, no ako však vieme, to platí len pri ideálnych podmienkach, ktoré len veľmi výnimočne nastanú v reálnej premávke. Nabíjaniu počas jazdy sa tak určite nevyhneš.

Menšou náplasťou za to je prítomnosť rýchleho nabíjania, ktoré dokáže nabiť batériu z 10 % na 80% už za 40 minút, no platí to len pri rýchlonabíjacích staniciach, kde je napätie 400 V a prúd 300 A. Dôležitá je aj teplota a vek akumulátora, čiže zase treba počítať s dlhšou dobou, nehovoriac o tom, ak by si chcel vozidlo nabíjať z domácej zásuvky. V tom prípade sa oplatí investovať do nabíjacej skrinky od Mercedesu, ktorá poskytuje výkon 7,4 kW a nabíja tak 3x rýchlejšie než obyčajná zásuvka.

Mercedes

Najväčším problémom pre Mercedes EQC na Slovensku bude hlavne sieť dobíjacích staníc, ktorá je síce už o čosi väčšia, no stále nie dostatočná. Pri jazdách po celom Slovensku síce na problém pravdepodobne nenarazíš, no ak si napríklad z menšieho mesta a chcel by si vozidlo využívať na cesty vo svojom okolí, máš tak trochu smolu a budeš sa musieť spoľahnúť na domáce nabíjanie.

Na záver sme si pre teba ešte pripravili porovnanie na začiatku spomenutých štyroch vozidiel. Cena všetkých spomínaných vozidiel sa však môže ešte od oficiálnej cenovky znížiť až o 5000 €, nakoľko v decembri tohto roka má štát dotovať nákup elektrických vozidiel (žiaľ, Tesla túto dotáciu nedostane, keďže sa oficiálne nepredáva na Slovensku).

Model/parameter Tesla Model X Jaguar I-Pace Audi e-tron Mercedes-Benz EQC
Kapacita batérie (kWh) 75 kWh 90 95 80
Dojazd (km, WLTP) 375 470 400 416
Maximálna rýchlosť (km/h) 250 200 200 180
Zrýchlenie (0-100, s) 4,8 4,8 5,7 5,1
Výkon (kw) 250 294 265 300
Krútiaci moment (Nm) 550 696 561 765
Cena (€) 85 300 77 572 81 400 76 800

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom