Tímu vedcov z Carnegie Mellon University sa podarilo vytvoriť revolučnú robotickú protézu ruky, ktorá sa dá hladko a ovládať aj bez zložitej operácie, počas ktorej je potrebné do mozgu implantovať čip.

Ako píše portál TechCrunch, rozdiely medzi zariadeniami ovládanými mysľou boli doteraz veľmi veľké. Bavíme sa v podstate o dvoch kategóriach, pri jednej je potrebné zasadiť do mozgu čip, následkom čoho je takmer dokonalé ovládanie napríklad robotickej ruky, no dá sa to aj bez operácie, avšak takéto prepojenie ani zďaleka nedosahovalo podobné výsledky. Všetko sa má však zmeniť s príchodom tejto novinky.

Nákladná operácia už nebude nutná

Celý systém BCI, teda brain-computer interface, dokáže plynule reagovať na podnety z ľudského mozgu len za použitia špeciálnej EEG čiapky, ktorá sníma mozgové impulzy. Takýto skvelý výsledok sa im poradilo dosiahnuť kombináciou EEG s umelou inteligenciou a ľudia, ktorí systém testovali, dokázali robotickou rukou plynule sledovať objekt pohybujúci sa na obrazovke, informuje portál Futurism.

Zatiaľ čo prvotný cieľ vývoja podobných mysľou ovládaných zariadení sa sústredí na hendikepovaných ľudí, výskumník Bin He si tieto technológie vie predstaviť v živote bežného zdravého človeka. Okrem toho, že by sa takýmto spôsobom dala ovládať už bežná technika okolo nás v podobe smartfónov, televízie či iných spotrebičov, možno by mohol mať v budúcnosti každý svojho vlastného robota, ktorého by ovládal z pohodlia svojho kresla, zatiaľ čo robot by za človeka robil fyzicky namáhavú prácu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom