HAKA je občianska organizácia, ktorá už dlhšiu dobu pomáha poškodeným občanom vypátrať ich ukradnutý majetok. Združenie nedávno oznámilo prípravu novej aplikácie HAKATRON, ktorá odhalí ukradnuté autá v reálnom čase.

Aktualizácia 28.7.2020:

Avizované testovanie aplikácie HAKATRON, ktoré sa uskutočnilo v priebehu dnešného dňa na Slovakia Ringu bolo úspešné. Informoval o tom zakladateľ projektu Štefan Farkaš v príspevku na Facebooku. Úlohou aplikácie bolo odhaliť v simulovanej premávke jedno z desiatich áut, ktoré bolo zaradené do vyhľadávania.

Samotná aplikácia, ktorá bude vyhodnocovať EČV vozidiel v reálnom čase a identifikovať ukradnuté autá, by mala byť podľa Farkaša k dispozícii na stiahnutie už do dvoch mesiacov.

Aktualizácia 14.7.2020:

Vývoj aplikácie Hakatron naďalej pokračuje správnym smerom a už onedlho bude otestovaná v simulovaných podmienkach na Slovakia Ringu. Vyplýva to z informácií, ktoré zverejnil zakladateľ projektu Štefan Farkaš v skupine na Facebooku. Hakatron sa tak už 28. júla podrobí testu, pri ktorom bude na okruhu jazdiť desiatka áut, z ktorých 1 bude zaradené do vyhľadávania.

Úlohou aplikácie je v tomto teste dokázať, že je schopná nájsť v simulovanej premávke hľadané vozidlo na základe EVČ.

Testovanie bude prebiehať so súkromnými vozidlami na okruhu, aby mohli tvorcovia aplikácie zverejniť video bez náhodných osôb a áut. Samotná aplikácia Hakatron by mala byť potom neskôr dostupná na stiahnutie aj pre ostatných. Termín bude oznámený do mesiaca po tomto teste.

Pôvodný článok z mája 2020:

Ukradnuté vozidlá identifikuje sama

Bohužiaľ aj v roku 2020 je kradnutie vozidiel stále v móde a z toho dôvodu existuje viacero spôsobov, ako ukradnuté autá vypátrať. Jedným z nich je aj obrátiť sa na občianske združenie HAKA („Hľadá sa auto, krádeže automobilov“), ktoré už od roku 2016 pomáha poškodeným občanom vypátrať ukradnuté autá či bicykle a asistuje aj pri pátraní po nezvestných osobách.

Do skupiny je zapojených množstvo ľudí, pričom len na oficiálnej facebookovej stránke aktuálne nájdeme viac než 206 000 členov.

HAKA okrem možnosti evidencie ukradnutého vozidla podľa fotografií, EČV či VIN čísla na svojej stránke a skupine na Facebooku priniesla minulý rok aj aplikáciu HAKA System+ pre Android a iOS, kde je možné kradnuté vozidlá jednoducho vyhľadať. V tejto databáze sú údaje priamo z Ministerstiev vnútra SR a ČR.

Zakladateľ skupiny Štefan Farkaš nedávno pridal na Facebook príspevok s informáciou, že HAKA pripravuje novú aplikáciu s názvom HAKATRON, ktorá bude EČV vozidiel vyhodnocovať v reálnom čase. Stačí si dať napríklad telefón do držiaka vo vozidle tak, aby mohol snímať autá pred tebou a aplikácia bude identifikovať ukradnuté autá sama.

Peniaze vyzbieral aj od ľudí

Napriek tomu, že je novinka podľa Farkaša stále vo vývoji, poskytol zakladateľ aj video, ako aplikácia nasnímané EČV vyhodnocuje. Dokonca bude údajne časom schopná rozoznávať nie len značky, ale aj samotný automobil podľa tvaru svetiel, karosérie či farby.

Rozpozná tak nie len to, či je auto ukradnuté, ale napríklad aj či EČV na ňom sedia s údajom v databáze. Farkaš na tento systém údajne minul 15 000 € a je dokonca ochotný kvôli nemu zadĺžiť seba aj občianske združenie. Neskôr však oznámil, že na aplikáciu sa mu od fanúšikov skupiny podarilo vyzbierať 1500 €.

Novú aplikáciu s názvom POMÁHAM CHRÁNIŤ predstavil prednedávnom aj Policajný zbor Slovenskej republiky. Aplikácia sa v súčasnosti nachádza v prvej fáze a určená je osobám, ktoré sa stanú obeťami domáceho násilia. Dostupná je zatiaľ len pre obyvateľov Trenčianského kraja, no ďalšie verzie prinesú jej dostupnosť aj do ďalších miest po celej krajine.

Od aplikácie si PZ SR sľubuje predovšetkým bezpečnejšiu formu ohlasovania trestných činov, nakoľko pri niektorých prípadoch môže vytočenie núdzového čísla 158 znamenať zvýšené nebezpečenstvo zo strany útočníka/páchateľa.

Stiahneš si ju prostredníctvom Obchodu Play pre Androidy alebo App Store pre iOS zariadenia. Po stiahnutí je potrebné sa zaregistrovať a uviesť svoje reálne údaje, aby ti polícia v prípade ohrozenia vedela okamžite pomôcť. Pre používanie aplikácie musíš povoliť zdieľanie tvojej polohy (počas jej používania), aby ťa bolo možné v prípade potreby lokalizovať.

Čítajte viac z kategórie: Aplikácie

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú