Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Ľudstvo sa už celé desaťročia intenzívne usiluje o vývoj vesmírneho pohonu, ktorý by znížil nielen závislosť na veľkých množstvách paliva, ale tiež zvýšil efektivitu kozmických lodí či družíc a umožnil im fungovať oveľa dlhšie, teda letieť oveľa ďalej. Od lokálneho vypínania gravitácie cez Alcubierrov pohon až po legendárny EmDrive, ľudstvo naráža na technologické a fyzikálne limity.

Po dlhej dobe však mieri do vesmíru podobne kontroverzná technológia, s ktorou však tentoraz nesúhlasia ani experti. Spoločnosť IVO chce poslať do vesmíru takzvaný kvantový pohon, ktorým chce poháňať malý satelit bez použitia akéhokoľvek paliva. Problémom sú však fakty a výpočty, na ktorých sa táto technológia zakladá.

Šanca na revolúciu

Za údajným kvantovým pohonom stojí spoločnosť IVO, ktorá plánovala jej poslanie na obežnú dráhu v rámci vesmírnej misie Transporter 8, ktorú organizovala americká spoločnosť SpaceX na opakovateľne použiteľnej rakete Falcon 9. IVO však stále nemá pripravený prototyp, kvôli čomu bol let tejto technológie odložený pre októbrovú rideshare misiu Transporter 9.

Celá technológia sa zakladá na teórii kvantovanej zotrvačnosti, s ktorou prišiel už fyzik a profesor fyziky Mike McCulloch. Táto teória však bola ostro kritizovaná drvivou väčšinou expertov, čo síce nutne neznamená zaručené zlyhanie, pre spoločnosť IVO to však neveští nič dobré.

Firma údajne vykonala množstvo laboratórnych testov, v rámci ktorých sa jej podarilo vygenerovať takýmto kvantovým pohonom malý ťah, zhodujúci sa s predpoveďami McCullochovej teórie. S verejnosťou sa však o žiadne detaily nik z firmy nepodelil a podľa riaditeľa spoločnosti musí ísť prototyp do vesmíru. Prípad nápadne pripomína EmDrive zo začiatku tretieho tisícročia.

Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú