V súhvezdí Vlasy Bereniky, len 105 svetelných rokov od Zeme, sa ukrýva hviezda HD 110067, ktorá svojím systémom šiestich exoplanét už dlhšie uchvacuje astronómov. Tento hviezdny systém sa pohybuje v dokonalej harmónii – planéty obiehajú materskú hviezdu v presne zosúladených dráhach. Nové výskumy však odhalili, že táto „kozmická choreografia“ môže pochádzať z obdobia o miliardy rokov mladšieho, než sa pôvodne predpokladalo, upozorňujú vedci v štúdii zverejnenej žurnálom Astronomy & Astrophysics.

Je o miliardy rokov mladší

Predchádzajúce štúdie odhadovali vek HD 110067 na zhruba 8 miliárd rokov pomocou Hertzsprungovho-Russellovho diagramu, ktorý mapuje vek hviezd na základe ich jasnosti a teploty. Tento postup však môže byť nepresný pri hviezdach menších ako naše Slnko, tvrdí Klaus-Peter Schröder, astronóm z Univerzity Guanajuato v Mexiku.

Schröder a jeho tím preto použili iné metódy. Skúmali aktivitu hviezdy a jej rýchlosť rotácie. Výsledky ukázali, že HD 110067 má len približne 2,5 miliardy rokov, čo je o 5,5 miliardy rokov menej než sa predpokladalo.

Vedci analyzovali vlnové dĺžky ionizovaného vápnika, prvku, ktorý je ľahko rozpoznateľný v horúcich atmosférach hviezd. Intenzita jeho emisie naznačuje, aká aktívna je hviezda – mladšie hviezdy vykazujú silnejšie emisie. Podľa Schrödera je HD 110067 výrazne aktívnejšia než Slnko, ktoré je v polovici svojho života, dodáva LiveScience.

Zlé správy pre mimozemský život

Ďalší kľúčový faktor bol čas rotácie. HD 110067 sa otočí okolo svojej osi za približne 20 dní, čo je rýchlejšie než Slnko, ktoré potrebuje aspoň 27 dní. Tento údaj vedci porovnali s podobnými hviezdami, ako je Sigma Draconis, aby určili presnejší vek HD 110067.

Midjourney

Mladší vek hviezdy HD 110067 prináša nové otázky o jej exoplanétach. Všetkých šesť známych planét obieha relatívne blízko hviezdy, kde sú pri takto mladej hviezde teploty príliš vysoké na to, aby na nich mohol existovať život. Existuje však možnosť, že vo vzdialenejších častiach systému sú ďalšie, doteraz neobjavené planéty, ktoré by mohli mať miernejšie podmienky.

Zároveň mladé hviezdy vyžarujú intenzívne dávky röntgenového a gama žiarenia, čo by mohlo život na takýchto planétach ohroziť. Vek 2,5 miliardy rokov tak znižuje pravdepodobnosť, že by sa v tomto systéme mohol nachádzať život.

Stále sa učíme

Toto nečakané zistenie o veku pomerne neďalekého hviezdneho systému je ďalším dôkazom o tom, že množstvo našich znalostí o kozme sa môže v najbližších desaťročiach drasticky zmeniť. Naše pozorovacie zariadenia sa totiž neustále zlepšujú, meranie sú presnejšie a vedci prichádzajú s novšími teóriami a modelmi, ktoré často opisujú vesmír a procesy v ňom prebiehajúce oveľa detailnejšie a lepšie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP