Slováci si platby mobilom zamilovali. Od príchodu Google Pay sa stali smartfóny našim každodenným pomocníkom pri platbách na termináloch, kde za nákup môžeme zaplatiť jednoduchým priložením zariadenia.

Po vyše roku čakania sa však týchto platieb dočkali aj majitelia zariadení Apple, pre ktorých zriadili viaceré banky podporu Apple Pay. Nie každá banka na Slovensku už podporuje tieto dve najpopulárnejšie bezkontaktné platby smartfónmi. Pripravili sme si detailný prehľad, v ktorých našich bankách Apple Pay a Google Pay nájdeš a naopak, v ktorých ešte chýbajú.

Začneme najprv s Google Pay. Táto služba prišla na Slovensko ako prvá a oficiálne bola predstavená vo februári 2018, kedy ju svojim klientom začalo ponúkať niekoľko vybraných bánk. Ďalšie sa pridávali postupom času a niektorým trvalo takmer rok, pokým platby spustili.

Ostala už len posledná banka, ktorá Google Pay nevyužíva – ČSOB (nemá ani Apple Pay). Raiffeisen banka neponúka žiaden spôsob bezkontaktných platieb ani pre Androidy, ani pre Apple smartfóny a hodinky.

Na spustenie Google Pay sme sa pýtali aj ČSOB banky, ktorá nám ešte v decembri minulého roka prezradila: „Tak službu Apple Pay, ako aj ďalšie moderné platobné služby považujeme za dôležitú súčasť dnešných platobných metód, a preto aktuálne pracujeme na ich zavedení a sprístupnení v priebehu budúceho roka,“ informovala FonTech.sk Anna Jamborová, hovorkyňa ČSOB banky. Aktuálne sme však od banky získali novšie vyjadrenie a konkrétnejšie informácie o testovaní a spustení Apple Pay a ďalších platieb.

„Začatie testovania služby Apple Pay plánuje ČSOB približne v polovici tohto roka, pričom jej celkové sprístupnenie pre držiteľov platobných kariet VISA aj Mastercard, pripravuje na druhú polovicu roka 2020.

Spolu so zavedením služby Apple Pay je do konca roka 2020 plánované aj sprístupnenie ďalších platobných služieb Fitbit Pay a Garmin Pay, rovnako pre držiteľov platobných kariet VISA a Mastercard. ČSOB aktuálne taktiež zvažuje aj prípadné zavedenie služby Google Pay,“ informovala FonTech.sk Anna Jamborová, hovorkyňa ČSOB banky.

V minulom roku prišlo na Slovensko aj Apple Pay, ktoré koncom júna spustilo naraz hneď viacero bánk. Krátko na to sa pridali ďalšie, no opäť platí, že nie každá banka tieto platby podporuje. V porovnaní s Google Pay, Apple Pay chýba už len v ČSOB banke, pričom česká pobočka banky zákazníkom tento spôsob platenia ponúka. Okrem bánk stavili na tieto bezkontaktné platby aj viaceré internetové banky.

Podpora Apple Pay v online bankách na Slovensku:

  • Revolut
  • Monese
  • Edenred
  • boon.

Podpora Google Pay v online bankách na Slovensku:

  • Revolut
  • PayPal
  • N26
  • boon.
  • Paysafe
  • TransferWise
V niektorých bankách nechýbajú ani ďalšie platby hodinkami

Okrem bezkontaktných platieb smartfónmi nájdeme na Slovensku aj podporu platieb hodinkami. Pri Apple Pay je to samozrejmosť, no na trhu sú dostupné aj ďalšie služby. Fitbit Pay a Garmin Pay zatiaľ nie je stredobodom pozornosti slovenských bánk, no napriek tomu sa niektoré z nich rozhodli priniesť aj tieto platby.

365.bank

Obe platobné metódy pritom podporuje Poštová banka, mBank, Slovenská sporiteľňa a 365.bank. Spolu s bankami si tieto platby adoptovali aj internetové banky, a to Revolut, boon. a v prípade Fitbit Pay aj TransferWise.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP