Spoločnosť InoBat Auto bude nielen vyvíjať a vyrábať lítiové batérie, ale v rámci novej divízie InoBat Recycling ich bude aj opätovne recyklovať.

Na Slovensku tak vznikne nové recyklačné centrum na batérie do elektromobilov. Vďaka recyklácii sa pritom zlepší životnosť batérií do elektromobilov, umožní sa ich opätovné využívanie, zvýši sa množstvo recyklovaných cenných materiálov, zredukuje sa uhlíková stopa a zároveň sa odstráni neekologické zneškodňovanie batérií.

Recyklácia sa bude realizovať v dvoch fázach. Už tento rok začne spoločnosť s budovaním linky na fyzickú šrotáciu batérií, ktoré bude po ukončení ich životnosti sťahovať z trhu a opätovne recyklovať.

V druhej fáze, ktorá bude prebiehať v najbližších rokoch, sa bude realizovať aj hydrometalurgická linka. Výsledkom bude 95-percentná miera spätného získavania kovov, zníženie výrobných nákladov o 35 % a zníženie produkcie CO2 o 20 %.

Darmo by sme jazdili na ekologických vozidlách, ak sú ich batérie vyrábané neekologicky. Konečne budú zavedené kvóty na obsah recyklovaných materiálov v batériách, výrobcovia budú musieť zabezpečiť ich zber na konci životnosti aj následnú recykláciu. Postupne tak vymeníme nedobíjateľné batérie za dobíjateľné a pri ich výrobe znížime uhlíkovú stopu,“ uviedla CEO divízie InoBat Recycling Marta Tomišová.

Recyklovať budú až 95 % materiálu batérií

InoBat spolu s americkou spoločnosťou Wildcat Discovery Technologies priniesol na Slovensko investíciu vo výške 100 miliónov eur a pracovné miesta až pre 150 ľudí zameraných na vývoj a výrobu batérií do elektrických vozidiel. Po výskumno-vývojovom centre a výrobnej linke bude do roku 2025 nasledovať 10 GWh gigatováreň.

Mnohé zaujímavé informácie nám o revolučných batériách InoBat prezradili v rozhovore manažéri spoločnosti. V otázke recyklácie a životností týchto batérií spoločnosti je podľa vyjadrenia Ota Pisoňa pre FonTech.sk cieľom zaistiť udržateľnosť týchto produktov a maximalizovať životnosť batérií. Nie je však možné vyvinúť „nesmrteľné“ batérie, a preto má InoBat vlastnú stratégiu aj v tejto oblasti.

NEPREHLADNI
ROZHOVOR: Neboja sa ani Tesly a chcú s ňou súperiť, na Slovensku začnú vyrábať revolučné batérie do elektromobilov

„Cieľom spoločnosti InoBat je vybudovať v blízkej dobe moderné recyklačné centrum. V tomto centre následne použitím technológie drvenia Li-Ion batérii a následnou hydrometalurgiou dokážeme spätne vyťažiť z recyklovaných produktov až 95 % použitého materiálu. Tento materiál je pripravený na opätovné použitie,“ vyjadril sa v rozhovore pre FonTech.sk Oto Pisoň, projektový manažér kancelárie predstavenstva spoločnosti InoBat Auto.

Spoločnosť pritom vyrobila prvé batérie len 15 mesiacov po svojom založení. InoBat aktuálne rokuje s viacerými odberateľmi, ktorí budú v budúcnosti využívať batérie zo slovenskej produkcie, a to nielen pri osobných autách. Všetky ďalšie zaujímavosti o batériách a spoločnosti InoBat sa dočítaš v našom veľkom rozhovore.

V článku boli použité materiály SITA.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú