Podľa najnovšej publikácie BloombergNEF Zero-Emission Vehicles Factbook (Informačná kniha o vozidlách s nulovými emisiami) rastie predaj elektromobilov rýchlejšie, než očakávali analytici aj ropné spoločnosti.

Agentúra BloombergNEF musela svoje prognózy upraviť smerom nahor, čo poukazuje na rýchly rozvoj trhu s elektrickými vozidlami. Tento vývoj dokonca ukazuje zaujímavý trend.

Elektromobily prekonali všetky očakávania

V knihe faktov sa uvádza pozoruhodný 26 % nárast prognóz veľkosti vozového parku batériových elektrických vozidiel (BEV) v roku 2030 v porovnaní s minulým rokom. Tento pozitívny trend sa pripisuje zvýšenej politickej podpore a rastúcemu záujmu spotrebiteľov.

V základnom scenári ekonomického prechodu sa predpokladá, že podiel ZEV (vozidiel s nulovými emisiami) na celosvetovom predaji osobných vozidiel do roku 2040 dosiahne 75 %, čo odráža výrazný nárast oproti prognóze na rok 2020.

Čína sa stáva jasným lídrom v zavádzaní elektrických vozidiel, pričom niekoľko európskych krajín ju tesne nasleduje. Spojené štáty, Kanada, Austrália a niektoré ázijské krajiny v prechode na elektrickú mobilitu zaostávajú.

Na viac ako polovici svetového trhu s automobilmi však zostáva podiel elektrických vozidiel pod 10 %, vrátane krajín ako USA a Japonsko. Pokroku v niektorých regiónoch bránia problémy, ako sú relatívne nízke ceny vozidiel, obmedzená dostupnosť modelov elektrických vozidiel, nedostatočne rozvinutá nabíjacia infraštruktúra, nespoľahlivé siete a nedostatočná politická podpora.

Elektromobily predbehli aj plug-in hybridy

Zaujímavé je, že batériové elektrické vozidlá (BEV) prekonávajú na globálnom trhu s elektrickými vozidlami svoje plug-in hybridné náprotivky. Rast globálneho vozového parku elektromobilov je pôsobivý, od roku 2020 sa jeho veľkosť zvýšila štvornásobne.

FonTech/Pixabay

Odhaduje sa, že do konca roka 2023 sa predá 41 miliónov EV, čo predstavuje približne 3 % celosvetového vozového parku osobných vozidiel. V Číne a Európe sa spoločne nachádza 80 % svetového vozového parku elektrických vozidiel.

Pre prísnejšiu perspektívu, s vylúčením plug-in hybridných elektrických vozidiel (PHEV), sa skutočný vozový park osobných vozidiel s nulovými emisiami od roku 2020 tiež štvornásobne zväčšil. Kumulatívny celoročný predaj osobných vozidiel s nulovými emisiami dosiahol v roku 2023 približne 29 miliónov, čo znamená výrazný nárast zo 6,8 milióna na konci roka 2020. Napriek vyššiemu podielu vozidiel PHEV zostáva Európa po Číne druhým najväčším trhom vozidiel ZEV na svete.

Pri pohľade do roku 2024 je pokračujúci prudký nárast zavádzania elektrických vozidiel, najmä na kľúčových trhoch, ako je Čína a Európa, prísľubom pokračujúcej dynamiky smerom k udržateľnejšej automobilovej budúcnosti.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP