Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

V roku 1960 dnes už legendárny astronóm Frank Drake pri stretnutí organizácie SETI predostrel návrh rovnice, ktorá by mala odhaliť pravdepodobnosť výskytu mimozemských civilizácií v našej galaxii. Táto rovnica je dnes známa ako Drakeova rovnica, pričom detailne sme ju rozoberali aj v samostatnom článku.

Kľúčovým parametrom tejto rovnice je počet planét, ktoré dokážu podporovať život (obývateľné planéty). Hoci v tej dobe astronómovia nemali k dispozícii žiadne údaje o planétach obiehajúcich okolo iných hviezd, dnes sme vďaka rôznym misiám odhalili viac než 5 523 exoplanét, pričom necelých 10 000 čaká na svoje definitívne potvrdenie. Na základe týchto údajov astronómovia odhadujú, že v Mliečnej dráhe by sa malo nachádzať najmenej 100 miliárd obývateľných planét.

Ako najnovšie upozorňuje portál Futurism, v novej štúdii uverejnenej v žurnále Journal of the British Interplanetary Society vedci tvrdia, že Drakeova rovnica nemusí zohľadňovať všetky možnosti. Naznačujú tiež, že existujú určité fyzikálne obmedzenia, ktoré by potenciálnym mimozemským civilizáciám mohli brániť v opusteniu svojej domovskej planéty.

freepik

Svety, o akých sa nám ani nesnívalo

Ako sa ďalej píše v tlačovej správe zverejnenej portálom Phys, prvým inovatívnym konceptom je tzv. únikový faktor exoplanét (Fex). Fex kvantifikuje schopnosť planéty umožniť jej obyvateľom únik do vesmíru. Vedci pritom naznačujú, že z planéty s hodnotou Fex vyššou ako 2,2 môže byť fyzicky nemožné odcestovať kvôli vysokej únikovej rýchlosti. Do tejto kategórie pritom spadajú napríklad aj veľmi hmotné superzeme.

Okrem toho vedci skúmali aj konceptov tzv. „fishbowl“ (akváriových) svetov. Ide o rýdzo hypotetické planéty zaliate globálnym oceánom, v ktorom sa vyvinul inteligentný život. Na rozdiel od Zeme, kde je na diaľkovú komunikáciu potrebné využívať rôzne zložité technológie, v kvapalnom prostredí môžu signály cestovať na veľké vzdialenosti bez potreby zosilnenia. V dôsledku toho môže byť rozvoj komunikačných technológií a podnetov na výskum vesmíru zabrzdený, čo spochybňuje tradičné predstavy o mimozemských civilizáciách.

Štúdia, respektíve takéto rozšírenie Drakeovej rovnice v podstate vedcov z celého sveta vyzýva, aby sa zamysleli nad možnosťou existencie veľmi odlišných foriem inteligentného života, z ktorých každá je formovaná vlastným prostredím a okolnosťami.

Quiroga 2024

Bez možnosti niekedy opustiť svoju planétu a preskúmať tak svoju planetárnu sústavu, či bez možnosti komunikovať mimo svoj vlastný svet by „priamo pred našimi očami“ mohli vznikať a zanikať mnohé civilizácie bez toho, aby sme o tom čo i len tušili.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú