banner-mi-mixNiekoľko rokov pozorujeme nesmierny rozmach výrobcov z Číny, ktorí zaplavujú trh každý rok desiatkami smartfónov. Sprvu to vyzeralo na dokonalú taktiku, no čoraz viac výrobcov sa kvalitou takmer nedajú rozoznať a ani samotné smartfóny neponúkajú nijak zásadné rozdiely. 

Znamená to teda, že Číňania dospeli do bodu, kedy musia priniesť ešte väčšie inovácie, aby dokázali po celom svete predbehnúť aj značky, ako Samsung či Apple. Avšak, toto nie je ten najväčší problém. Podľa analytikov sa v roku 2017 dočkáme nadmerného nasýtenia trhu a výrobcovia budú trpieť prebytkami skladových zásob, čo nepriamo spôsobí aj možné finančné straty. Spoločnosti Huawei, Vivo či Oppo sú ale veľmi optimistické pri predpovediach predajov v roku 2016 a rovnako pozitívne vidia aj budúci rok, kedy očakávajú opäť menší nárast.

cinske-smartfony-vlajkove-lodezdroj fotografie: Dgtle

Problém ale vzniká pri vlajkových lodiach, ktoré postupne zmenili stratégiu predstavovania. Namiesto jednej veľkej novinky so všetkou pompéznosťou raz za rok, sa poprední výrobcovia zhodli, že pre trh bude najlepšie, keď počas roka predstavia hneď niekoľko vlajkových modelov. Má to ale význam? Práve toto naháňanie sa za minimálnymi rozdielmi vo výkone spôsobuje u používateľov averziu voči aktualizovaniu viackrát za rok. Ak si napríklad zoberieme predstavenie vlajkových lodí koncom tohto roka, prvý štvrťrok 2017 teoreticky nemusí až tak zaujať a opäť sme pri problémoch s prebytkom smartfónov.

xiaomi-mi5s-recenzia

Xiaomi Mi5S – vylepšená verzia Mi5-ky so Snapdragonom 821

Jedno z možných riešení je vytvorenie novej stratégie, ktorá prinesie maximálne dve vlajkové lode za rok, čo je stále výhodné pre inovácie segmentu, respektíve aj tí najnáročnejší používatelia by si prišli na svoje. Predstavovanie troch, štyroch, alebo nebodaj piatich vlajkových lodí je extrém, ktorý určite nemá dlhú životnosť. Rok 2017 nás teda veľmi zaujíma aj v tomto smere a sme zvedaví, čo si pre nás pripravia najväčší výrobcovia.

TIP: Najlepšie čínske a nečínske smartfóny predstavené tento rok

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP