Fyzici sa v posledných rokoch čoraz intenzívnejšie zaujímajú o takzvané prastaré čierne diery (PBH), ktoré mali vzniknúť na samom začiatku celého vesmíru. Podľa niektorých teórií môžu byť dlho hľadaným objasneným tých najväčších záhad a ako upozorňuje UniverseToday, tieto fenomenálne drobné objekty sa môžu skrývať kdekoľvek – v asteroidoch, planétach či dokonca priamo tu, na Zemi.

Iné než ich poznáme

Malé prastaré čierne diery majú podľa aktuálnych teórií fungovať úplne inak, než tie veľké, ktoré sú schopné roztrhať na kusy hviezdy a okolo ktorých dokonca obiehajú celé galaxie. V skutočnosti sú tieto objekty oveľa nenápadnejšie a podľa nedávnej štúdie zverejnenej prostredníctvom portálu arXiv ich môžeme začať hľadať aj v úplne bežných objektoch. A to dokonca aj priamo na Zemi.

Táto nová štúdia navrhuje spôsob, ktorý môže pomôcť spomínané objekty konečne odhaliť a to pomocou veľkých kusov ocele. Tie majú byť schopné detegovať prechod prastarej čiernej diery, keďže by podľa vedcov mali za sebou zanechávať mikrokanáliky. Podarilo by sa tak, prekvapivo jednoduchým spôsobom, potvrdiť ich existenciu a potenciálne vyriešiť tie najväčšie záhady, ktoré dnes vedci poznajú.

Midjourney

Čierne diery sú jedným z najlepších kandidátov na vysvetlenie takzvanej temnej hmoty a temnej energie, ktoré tvoria väčšinu kozmu, avšak doteraz netušíme z čoho sa skladajú a nepodarilo sa ich ani raz pozorovať priamo. Ich prítomnosť je ale potvrdená napríklad tvarom a rýchlosťou rotácie samotných galaxií, ktoré by sa vlastnou silou pohromade neudržali.

Duté planéty

Podľa autorov štúdie môžu takéto čierne diery pohltiť vnútorné jadrá planét v priebehu týždňov či mesiacov, avšak samotná planéta môže ostať aj naďalej, aspoň na prvý pohľad, v poriadku. Ak sa totiž skladá z určitých materiálov, môže jej štruktúra odolať gravitačnému stresu. Takúto dutú planétu či iné objekty však bude možné identifikovať pomocou rôznych observatórií a špeciálnych meracích zariadení.

Už dnes sú zdrojom objavov

Prastaré čierne diery sú prekvapivo už dnes zdrojom dôležitých objavov, ako je napríklad fakt, že postupom času tieto objekty strácajú energiu a dokážu sa „vypariť“. Tento proces je pri klasických čiernych dierach nesmierne zdĺhavý, avšak pre tieto drobné staré gravitačné jamy môže byť oveľa intenzívnejší. Podľa expertov je pre ne natoľko intenzívny, že už sa niektoré z nich mohli zahynúť.

Iná štúdia zaoberajúca sa PBH zase teoretizuje o ich potenciálne drastickom vplyve na existujúce hviezdne systémy či sústavy. V spomínanej štúdii sa vedci presnejšie zaoberajú piatimi rôznymi mechanizmami, ktoré môžu týmto prastarým čiernym dieram umožňovať strácať energiu, pričom posledným z nich je výmena. V takom prípade odovzdá čierna diera značnú časť svojej energie jednej z hviezd v binárnej sústave, ktorá je následne zo systému uvoľnená a čierna diera nahradí jej miesto.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP