IT sektor je plný rôznych pracovných miest, ktoré ponúkajú za dobre odvedenú prácu aj štedrú odmenu. Aby však zamestnanec spĺňal podmienky a mohol pracovať na vytúženej pozícii, musí preukázať, že sa vo svojom odbore vyzná. Práca v IT nepredstavuje len vysoký príjem, ale tiež potrebné znalosti a skúsenosti. 

Situácia s prácou v IT na Slovensku nie je vôbec ružová, teda aspoň pre zamestnávateľov. Tí nemajú dostatok potrebných odborníkov, na ktorých by sa mohli spoľahnúť, hoci ponúkaných pracovných miest je dostatok. Rozmanité pozície dávajú na výber skúseným programátorom, manažérom, ale aj konzultantom, aby si vybrali prácu určenú práve pre nich. So stále sa rozvíjajúcimi technológiami stúpa aj počet nových pozícií, ktoré je potrebné obsadiť. Už to dávno nie sú len programátori, ktorých spoločnosti potrebujú.

Možností je neúrekom

V poslednom čase sa rapídne zvyšuje dopyt aj po špecialistoch na mnoho iných pracovných miest, ktoré si vyžadujú určité skúsenosti. Skúsenosti a znalosti v danom odbore môžu byť získané štúdiom na škole, rôznymi kurzami, ktorých je mimochodom stále neúrekom, ale aj samoštúdiom, ktoré býva mnohokrát dokonca efektívnejším spôsobom učenia.

Pokiaľ by však niekto chcel využiť kurzy, môže sa obrátiť na portál Learn2Code či Udemy, kde nájde stovky tisíc rôznych lekcií, ktoré mu pomôžu stať sa tým, čím chcel. Stačí si tak len vybrať druh kurzu a začať študovať. Moderné spoločnosti dnes ocenia aj takto získané znalosti, ktoré potom môže zamestnanec uplatniť v praxi.

Špecialisti si mesačne prilepšia aj o niekoľko tisíc eur

Pracovných pozícií totiž nie je vôbec málo. Len v odbore programovania je množstvo odvetví, ktoré sa špecializujú na určitý druhy programovacieho jazyka. Medzi tie najžiadanejšie patrí Android a iOS programátor, ktorý zvláda vyvíjať aplikácie pre smartfóny a tablety, pričom sa podieľa aj na testovaní nových funkcií. Zabudnúť ale nemôžme ani na programovacie jazyky C++, C#, Java či PHP, ktoré si taktiež žiadajú svojich odborníkov. PHP programátor pracuje na vývoji webových stránok a aplikácií, pričom môže využívať aj jazyk HTML, CSS a systémy Joomla či Drupal.

Pracovníci, ktorí ovládajú ostatné vyššie spomenuté programovacie jazyky sa však v hierarchii u zamestnávateľa môžu deliť podľa skúseností. Pokiaľ si tak niekto vyžiada pracovníka, ktorý bude zodpovedný za vývoj programov v týchto jazykoch na vyššej úrovni, je potrebné, aby mal takýto človek aspoň 5 rokov skúseností. Väčšinou sa taktiež stáva mentorom pre menej skúsených kolegov a riadi projekty. Takéto lukratívne miesto je skvelo hodnotené aj na Slovensku a plat sa môže vyšplhať na 3 300 € mesačne.

Programátori znalí týchto jazykov, no s menej ako 5 ročnými skúsenosťami na tom nie sú oveľa horšie. Ich celková odmena sa môže mesačne vyšplhať až na 2 300 €. Všetko však závisí od ich znalostí, kvôli ktorým im budú priradené projekty podľa náročnosti. Tí lepší sa môžu podieľať aj na programovaní aplikácií/IS a kódovaní na vyššej úrovni, zatiaľ čo menej skúsení zamestnanci riešia zväčša jednoduchšie úlohy v spomínaných jazykoch.

Nenechaj si ujsť
Prehľad: Koľko zarábajú IT-čkári na Slovensku?

Popri programovaní tvoria dôležitú súčasť spoločnosti aj grafickí programátori a UX/UI programátori. Výsledkom práce grafického programátora je dizajn stránky, reklamných materiálov či iných informácií prezentovaných vizuálne a esteticky vhodným spôsobom podľa požiadaviek zákazníka. Takýto zamestnanec si nemá za svoju dobre vykonanú prácu problém odniesť mesačne aj 2 500 €. UX/UI programátor sa však stará o používateľské prostredie po grafickej stránke, ale aj po stránke jeho ovládania. Zamestnávateľ pri ňom docení aj cit pre dizajn a kódovanie, za čo môže mesačne získať taktiež až 2 500 €.

Náročná práca prináša aj svoje ovocie

V hierarchii IT spoločností však nesmú chýbať ani profesionálni IT manažéri, ktorí sa podieľajú na plnení stratégie a plánov, pričom zodpovedajú aj za rôzne systémy. Takýto zamestnanec si môže na Slovensku mesačne odniesť domov až 3 500 €. Nad ním však stojí ešte IT riaditeľ, ktorý zohráva jednu z najdôležitejších úloh v IT firmách. Jeho úlohou je hodnotiť a upravovať hospodárnosť a výkonnosť pracovníkov v jednotlivých oddeleniach, pričom musí plniť aj budúce vízie firmy. Za svoju prácu však u nás môže mesačne získať aj 6 000 €.

Splniť rôzne plány však pomáhajú aj projektoví manažéri, ktorí organizujú ľudí podľa potreby a sledujú vykonanie určitých úloh. Projektový manažér má pritom zvyčajne k dispozícii aj svojho asistenta, ktorý zabezpečuje administráciu a komunikáciu medzi jednotlivými oddeleniami, no taktiež môže niektoré z nich podporovať. Koordinátor projektov si tak môže vyslúžiť odmenu až 2 300 €, pričom jeho nadriadený môže zarobiť aj 3 500 €. Nemenej dôležitou súčasťou IT podniku je tiež technická podpora, pri ktorej sa špecialisti rozdeľujú taktiež podľa skúseností.

Zatiaľ čo špecialista technickej podpory 1. stupňa zodpovedá za podporu používateľov v IT, skúsenejší odborník na 2. stupni už zodpovedá za realizáciu úloh a riešenie rôznych technických problémov. Najvyšší 3. stupeň v tomto odbore potom zahŕňa aj prípravu technickej dokumentácie, pričom okrem angličtiny na výbornej úrovni by mal pracovník ovládať ešte jeden ďalší jazyk. Anglický jazyk je teda základom, ktorý musí výborne ovládať každý, kto chce pracovať na technickej podpore. Za to však môže od zamestnávateľa dostať plat od 1 200 € na 1. stupni až do 2 500 € pre špecialistu 3. stupňa.

Začať môžeš ešte dnes

Dostupných pracovných pozícií v IT je však omnoho, omnoho viac a popísať všetky z nich by bolo poriadne náročné. V každom prípade sú zamestnanci ohodnotení nemalým príjmom, ktorý sa odvíja aj od ich „dravosti“ a odhodlania. Spomenuté sumy sú ale dostatočnou motiváciou na to, aby si sa aj ty pustil do študovania IT odborov a uplatnil sa na niektorej z popísaných pozícií. Tak čo, ideš do toho?

Poznámka: Platové ohodnotenie je založené na štatistikách Grafton Recruitment pre pozície na Slovensku v rôznych krajoch.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom