Kórejská ľudovodemokratická republika je krajina známa svojou izolovanosťou od okolitého sveta a striktnými pravidlami. Väčšina tamojších obyvateľov dokonca nevlastní ani smartfón či počítač. Tí, ktorí majú to šťastie a môžu s počítačom pracovať, sa musia uspokojiť s domácim operačným systémom Red Star 3. O ňom však verejnosť toho príliš veľa nevedela. Bližší pohľad na tento systém nám však poskytol bývalý zamestnanec Googlu, Will Scott.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Práve v tejto technologickej spoločnosti získal mnoho skúseností a keď sa mu naskytla možnosť navštíviť Univerzitu vedy a techniky v Pchongjangu, neváhal ani chvíľu. Počas svojej návštevy videl ako prebieha práca s počítačmi v tejto krajine a pred odchodom si ešte stihol zakúpiť aj kópiu operačného systému Red Star 3. Severná Kórea spočiatku používala vo svojich počítačoch Windows, no postupom času si dokázala vyvinúť vlastný. Ten sa však až príliš nápadne podobá na MacOS od Apple. Ako vyzerá operačný systém počítačov v Severnej Kórei ti už ale prezradia nasledujúce riadky.

Toto je logo operačného systému Red Star 3 pri prvom spustení.

zdroj fotografie: Will Scott

Pri inštalácií systému si používateľ musí vybrať časové pásmo, v ktorom sa nachádza. Zarážajúce však je, že v ponuke nie je na výber hlavné mesto Južnej Kórei, Soul.

zdroj fotografie: Will Scott

Takto vyzerá prihlasovacia obrazovka.

zdroj fotografie: Will Scott

Po prihlásení sa používateľovi naskytne pohľad na prostredie operačného systému Red Star 3, ktorý sa však nápadne podobá na MacOS. Prechádzajúca verzia ale pripomínala Windows XP, no neskôr si Kim Čong-Un vyskúšal prácu s iMacom. Zrejme sa mu systém Applu nesmierne zapáčil, a tak chcel podobné prostredie aj vo svojom špecifickom operačnom systéme. 

zdroj fotografie: Will Scott

Nenechaj si ujsť
10 rozdielov, ktorými sa Severná Kórea líši od ostatných krajín v technologickej vyspelosti

Pri vytváraní dokumentov poslúži táto aplikácia.

zdroj fotografie: Will Scott

Pre komunikáciu medzi sebou môžu používatelia využívať vlastného emailového klienta.

zdroj fotografie: Will Scott

Na vyhľadávanie uložených súborov v počítači je využívaná aplikácia Správcu súborov, ktorá sa znova príliš podobá na Finder od Apple.

zdroj fotografie: Will Scott

Čakal si, že sa bude webový prehliadač podobať na Safari? Tentokrát severo-kórejskí vývojári stavili na inú kartu. Prehliadač pomenovaný ako „Naenara“ z časti pripomína modifikovanú verziu dobre známej Mozilly Firefox.

zdroj fotografie: Will Scott

Nenechaj si ujsť
Windows 3.1 má už neuveriteľných 25 rokov! Tento príbeh ti ukáže, prečo je Microsoft taký úspešný

Používatelia si prostredie svojich počítačov môžu skrášliť aj pomocou obrázkov, ktoré sú súčasťou systému.

zdroj fotografie: Will Scott

„Sneh na základni Baksol“

zdroj fotografie: Will Scott

„Nočný pohľad na žiaru rieky Zhuangzi“

zdroj fotografie: Will Scott

Nenechaj si ujsť
Fotky, od ktorých nebudeš môcť odtrhnúť oči. Turecký študent vytvára unikátne zábery obyčajných miest

„Kvety zamiakov daehongdan“

zdroj fotografie: Will Scott

Krásu kvitnúcich kríkov Azalea odhaľuje aj obrázok s názvom „Železná Azalea“

zdroj fotografie: Will Scott

Pohľad na severo-kórejských farmárov pomenovaný „Na horizonte“

zdroj fotografie: Will Scott

Nádherná tapeta nazvaná „Ozvena vodopádov“

zdroj fotografie: Will Scott

Nenechaj si ujsť
Týchto 19 úchvatných fotografií vytvorených pomocou dronov sú skutočnou pastvou pre oči

„Okraj Beomanli“

zdroj fotografie: Will Scott

Medzi Severnou Kóreou a Čínou stále „žije“ sopka Paekdu, ktorá je zachytená aj na tapete s názvom „Východ slnka nad Mt. Paekdu“

zdroj fotografie: Will Scott

Ako si mal teda možnosť vidieť vyššie, Severná Kórea si na návrhu používateľského prostredia príliš záležať nedala. Red Star 3 so sebou prináša aj niekoľko predinštalovaných aplikácií. Politika tejto krajiny je však veľmi prísna, a preto sú všetci používatelia striktne monitorovaní. Okrem toho je vďaka špeciálnemu vodoznaku možné vystopovať každý súbor v prípade, ak by sa niekto pokúsil o niečo nekalé, čo by sa nemuselo páčiť najvyššiemu vodcovi, Kim Čong-Unovi.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
7%
Páči sa mi to
71%
Chcem to
0%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
14%
Neznášam to
7%
O autorovi
Matúš Mitro
Milovník nových technológií, obzvlášť tých zo sveta smartfónov, ktoré mu učarovali už poriadne dávno. Má rád dobrú hudbu, nepohrdne kvalitným filmom, ale ani debatou o rôznych inováciách. Kontakt: [email protected]
 • Diego

  „Takéto je používanie počítača s jediným povoleným operačným systémom v Severnej Kórei“ Som jediný kto na prvej fotke vidí ako používajú Windows XP?

  • Andrej Szelle

   myslis si ze to je v korei ?? no neviem

   • Diego

    Áno, rovnošata ktorú majú na sebe študenti je typická pre severokórejské univerzity

  • Andrej Sekula

   tak linux sa da jednoducho prisposobit a existuju aj temy na motivy roznych verzii windowsu, otazne je ci to je aj tento pripad

   • Diego

    Nie je, vôbec nevidím dôvod, prečo by kórejská vláda vyvinula vlastný red star os a potom na neho hodila skin XP pre študentov

 • Dobrý večer. V čom má podľa vás článok hoaxy? Dbáme na názor čitateľov a veľmi nás teda zaujíma, čo presne sa vám na clanku nepáči. :)

  • Diego

   Red star, hoc je ofiicálny operačný systém v severnej kórei, nie je najpoužívanejší. Som ochotný sa staviť s redakciou o 3000eur (ak je to možné nejako relevantne dokázať), že to tak nie je. Najpoužívanješí je pravdepodobne stále Windows XP. Všetci pozorovatelia, zahraniční študenti, veľvyslanci, novinári hovoria to isté – severokórejci používajú Windows XP. Je to celkom pochopiteľné, keďže by si museli vyvíjať všetky aplikácie sami, čo je prakticky nemožné (snáď tu niekto nebude pliesť linuxové alternatívy). Vážne, na to že ste tech portál, nemuseli by ste písať články ala topky.sk. To nemyslím urážlivo, len jednoducho napísať článok o tom, že jediný OS v Severnej kórei je Red Star a na titulnú fotku tresnúť kórejcov sediacich za Windowsom XP je predsalen trošku zvláštne.

  • tom

   https://www.youtube.com/watch?v=FtDWYzwwuUs

   predajna pocitacov v severnej korei, na com fici ten notas co pozeraju? windows! tiez tam vidno tablety, lcd televizory takze tie nezmysli ktore ste aj minule uverejnili by som navrhoval zmazat alebo aspon uviest na spravnu mieru.

   a kludne viem dat link aj na dalsie videa kde aj deti v skole pracuju na windowsoch

 • Komentáre nemažeme, postupne ich manuálne uverejňujeme a snažíme sa na ne odpovedať. Nemusíte sa teda báť, komentár bude vždy uverejnený, no možno s miernym časovým odstupom :)

  • tom

   uz sa mi stalo ze ste mi tu koment zmazali lebo sa vam nehodil, pritom len nechcem aby boli citatelia zavadzany, citaju Vas hlavne mladi ludia a davat im klamlive informacie iba koli sledovanosti neni vobec vhodne, to nechajte novemu casu.