Kyberbezpečnosť je v dnešnej digitálnej ére jedným z najdôležitejších aspektov ochrany osobných údajov. S rozmachom internetu a stále rastúcim počtom pripojených zariadení sa neustále zvyšuje riziko kybernetických útokov, ktoré môžu mať vážne dôsledky pre jednotlivcov aj organizácie. Aktuálne sa však v online deje niečo skutočne vážne a fakt, o ktorom informoval portál Cybernews nemôžeme ignorovať.

Najväčší únik hesiel v histórii

Na populárnom hackerskom fóre unikol neuveriteľný počet hesiel. S takmer desiatimi miliardami unikátnych hesiel, konkrétne s 9 948 575 739 jedinečnými heslami, ide o najväčší únik v dejinách internetu.

Špecializovaný tím Cybernews sa domnieva, že táto situácia predstavuje vážne nebezpečenstvo najmä pre používateľov náchylných na používanie rovnakých hesiel. Súbor s údajmi s názvom rockyou2024.txt uverejnil na fóre 4. júla používateľ s názvom ObamaCare.

„Aktéri hrozieb by mohli zneužiť súbor hesiel RockYou2024 na vykonávanie útokov hrubou silou a získať neoprávnený prístup k rôznym online účtom používaným jednotlivcami, ktorí používajú heslá zahrnuté v súbore údajov,“ vysvetlil odborný tím.

Je čas zmeniť si heslo a aktivovať dvojfaktorové overenie

Tím Cybernews predpokladá, že útočníci môžu využiť desať miliárd hesiel na zacielenie akéhokoľvek systému, ktorý nie je chránený proti útokom hrubou silou. To zahŕňa všetko od online a offline služieb až po internetové kamery.

„Okrem toho v kombinácii s ďalšími uniknutými databázami na hackerských fórach, ktoré napríklad obsahujú e-mailové adresy používateľov a iné údaje, môže RockYou2024 prispieť ku kaskáde narušenia údajov, finančných podvodov a krádeží identity,“ uviedol tím.

Výskumný tím Cybernews vydal niekoľko odporúčaní, ktoré by používatelia mali ihneď vykonať.

Čo je potrebné urobiť
  • Okamžite resetujte heslá pre všetky účty spojené s uniknutými heslami. Dôrazne sa odporúča vybrať silné, jedinečné heslá, ktoré sa nebudú opakovane používať na viacerých platformách
  • Povoľte viacfaktorové overenie (MFA) všade, kde to je možné. To zvyšuje bezpečnosť vyžadovaním dodatočného overenia nad rámec hesla
  • Využite softvér na správu hesiel na bezpečné generovanie a ukladanie zložitých hesiel. Správcovia hesiel zmierňujú riziko opätovného použitia hesiel v rôznych účtoch

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú