Slovenská sporiteľňa varuje na svojom webe pred novým typom podvodu, ktorý sa rozmohol aj v našich končinách. Náchylní sú predovšetkým mladí ľudia hľadajúci si prácu a tiež nezamestnaní. Podvodníci totiž lákajú svoje potenciálne obete na jednoduchú a mimoriadne dobre zaplatenú „prácu“.

Šialené peniaze za hodnotenia

Najväčšia slovenská banka upozorňuje, že podvodné správy posielajú útočníci na Whatsapp alebo iMessage. „Ahoj! Som Steven, špecialista na ľudské zdroje z WarnerBros Video Company. Potrebujete mobilnú prácu na čiastočný úväzok? Zarobte viac ako 216 eur denne!“ znie veta z konkrétneho prípadu, keď podvodníci sľubujú svojej potenciálnej obeti peniaze len za lajkovanie videí na YouTube či hodnotenie filmov.

„Naša spoločnosť potrebuje ľudí na zvýšenie návštevnosti a obľúbenosti filmových diel…“ znie jedno z vysvetlení podvodníkov. Podozrivé však je, že aby začal človek zarábať peniaze týmto spôsobom, najskôr musí uhradiť akýsi vstupný poplatok.

Následne aj dostanú malý zárobok, ale postupne od nich podvodníci pýtajú stále väčšie poplatky. Od nášho klienta chceli v priebehu troch dní aj 20 platieb,“ vysvetľuje na webe Ján Adamovský, šéf bezpečnosti Slovenskej sporiteľne.

Existuje aj ďalší typ

SLSP upozorňuje aj na druhý nebezpečný scenár, keď ľudia síce neriskujú svoje úspory, ale stanú sa tzv. bielymi koňmi čiže nevedome participujú na trestom čine.

„Hello, sme oddelením ľudských zdrojov projektu Group Group Black Stone… Prevádzkový čas je 60 – 120 minút a denný plat 20 – 10 000 eur. 50 najlepších denných pripojení dostane aj ďalších 50 eur bonusov… Prídu vám na účet peniaze a budete ich posielať na iné účty…“ píše sa v správe.

Šéf bezpečnosti SLSP tvrdí, že len za 10 dní môže klient previesť až 85 platieb, a to v rôznych výškach. „Zvyčajne ide o sto až tisíc eur pri jednom prevode,“ upozorňuje Adamovský.

„Vyzerá to ako skvelá alternatíva dodatočného príjmu či študentskej brigády, faktom však je, že ľudia si nielen nezarobia, ale prídu o peniaze, či sa stanú dokonca spolupáchateľmi trestného činu. Chceli by sme preto apelovať na ľudí, aby si dávali pozor a neodpovedali na takéto správy od neznámych odosielateľov,“ uzavrel Adamovský.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú