Ak používaš elektronický podpis s občianskym preukazom, ktorý bol vydaný pred 20. júnom 2021, mal by si požiadať o vydanie nového dokladu. Ministerstvo vnútra odporúča, aby si požiadal čo najskôr.

TASR informovalo Ministerstvo vnútra (MV) SR v súvislosti s končiacou platnosťou certifikátov pre e-podpis, uložených na čipoch v daných OP. Používateľov na to upozorňuje aj aplikácia eID klient.

Za vydanie občianskeho preukazu z dôvodu končiacej platnosti certifikátov v štandardnej 30-dňovej lehote sa nevyberá správny poplatok. Ak však požiadate o vydanie dokladu do dvoch pracovných dní, treba rátať s príplatkom 20 eur za urýchlené vybavenie,“ uviedla hovorkyňa MV SR Zuzana Eliášová.

O občiansky preukaz možno požiadať na ktoromkoľvek oddelení dokladov na Slovensku a vyhotovený doklad si nechať doručiť na oddelenie dokladov najbližšie k bydlisku či miestu zamestnania, alebo kuriérom do vlastných rúk. Rezort vnútra odporúča vyhnúť sa veľkým klientskym centrám, kde sú čakacie doby najdlhšie. Na menších oddeleniach dokladov je podľa ministerstva pravdepodobnosť rýchleho vybavenia je veľmi vysoká.

Nová verzia, ktorú eID klient získal, upozorní klienta, že najneskôr v posledný deň tohto roka budú zrušené všetky certifikáty pre elektronický podpis. Deje sa tak v dôsledku skončenia certifikácie čipu. Informáciu dostanú do elektronických schránok všetci, ktorí komunikáciu potvrdzujú elektronickým podpisom, informovalo Ministerstvo vnútra SR.

Musíš si dať pozor aj na to, kedy o nový občiansky požiadaš

Ministerstvo vnútra uviedlo, že pokiaľ patríš do skupiny ľudí, ktorí používajú elektronický podpis občianskeho preukazu na denno-dennej báze, je vhodné o požiadanie nového občianskeho preukazu.

O nový OP môžeš požiadať aj dnes, no je nutné spomenúť, že sa budeš musieť popasovať s jeho platnosťou do 3. augusta 2031 – skrátená doba platnosti. Taktiež nenesie biometrické prvky, ako budú OP vydané po 1. januári 2023.

„Podľa európskeho nariadenia o posilnení bezpečnosti totiž od augusta 2031 musí každý doklad totožnosti vydaný v krajine EÚ obsahovať biometrické údaje, obdobne ako je to pri cestovných pasoch,“ povedal minister vnútra Roman Mikulec.

Môžeš urobiť jednu z troch vecí
  • Môžeš požiadať o nový biometrický občiansky preukaz, ktorý sa vydáva už od 1. decembra 2022.
  • Alebo môžeš požiadať o nový OP, v skutočnosti o starý typ, s tým, že tu je možnosť pokračovania s elektronickým podpisom, lenže bez biometrických funkcií. Ten budeš musieť vymeniť znova po auguste 2031.
  • Nakoniec si môžeš nechať starý OP do konca jeho platnosti, ale nepoužívať elektronické služby, ktoré si vyžadujú podpis.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP