Japonská spoločnosť Fomalhaut Techno Solutions zverejnila oficiálnu správu o cenách komponentov nových modelov iPhone 12, ktoré nám ukazujú celkové výrobné náklady pre Apple. To, že ide o poriadny rozdiel oproti predajným cenám ťa asi neprekvapí, no zaujímavý je rozdiel medzi klasickými a „Pro“ verziami, ktorý je vzhľadom na ich cenu neuveriteľne malý, píše GSMArena.

Nie je žiadnym tajomstvom, že predajná cena iPhonov je tradične omnoho vyššia než ich výrobné náklady. U minuloročných modelov išlo iba o 35 % z celkovej sumy a zvyšných 65 % tak okrem zisku Apple tvoria náklady na marketing, logistiku, vývoj či platy zamestnancov.

Ako je tomu tento rok nám ukázali výsledky práce japonskej firmy Fomalhaut Techno Solutions, informoval portál GizChina.

Za „Pro“ verzie si poriadne priplácame

Experti stanovili výrobnú ceny lacnejšieho iPhone 12 na približne 313 €, zatiaľ čo komponenty drahšieho iPhone 12 Pro vyjdú Apple asi na 341 €. Pripomeňme si, že zatiaľ čo prvý spomenutý sa na Slovensku predáva od sumy 899 €, ceny iPhone 12 Pro začínajú na 1149 €.

Pôvodný rozdiel vo výrobných nákladoch tak síce činí len 28 €, no Apple si za drahší model účtuje o 250 € alebo v prípade 128 GB verzie iPhone 12 o 200 € viac, čo je stále poriadny rozdiel.

Americkému gigantovi tak na pokrytie zisku a ostatných nákladov ostáva pri iPhone 12 približne 586 € a pri iPhone 12 Pro až 808 €, čo je asi 70 % z predajnej ceny smartfónu.

Medzi najdrahšie súčiastky nových iPhonov patrí OLED displej od Samsungu, ktorý technici odhadujú na 59 € a 5G modem Qualcomm X55, ktorý vyjde Apple okolo 76 €.

Výroba procesoru Apple A14 Bionic stojí približne 34 €, zatiaľ čo pamäť RAM a úložná pamäť stoja dokopy asi 26 € a snímače fotoaparátu od Sony iba neuveriteľných 6,6 €.

Zobraziť celú galériu (1)
Pôvod komponentov iPhone 12 podľa krajín / Zdroj: Fomalhaut Techno Solutions

Čo sa dodávateľov týka, až 26,8 % všetkých komponentov pochádza z Južnej Kórei, 21,9 % z USA a 13,6 % z Japonska, pričom Apple aj naďalej zostavuje väčšinu svojich iPhonov v Číne.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP