Sponzorstvo, marketing či reklama predstavuje neodmysliteľnú súčasť už takmer vo všetkých oblastiach vrátane technológií. Viaceré spoločnosti zaoberajúce sa výrobou smartfónov majú širokú škálu prepracovaných marketingových ťahov, ktoré pomáhajú predaju. Zvykom nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí býva aj takzvaný ambasádorský program, no ten sa nie vždy vypláca, čoho príkladom je aj prípad ruskej moderátorky a političky. Tá bude musieť zaplatiť poriadne vysokú pokutu.

Spoločnosti ako Samsung, Huawei či Apple využívajú známe osobnosti, ktoré prezentujú ich výrobky na verejnosti. Určite si si viackrát všimol Mateja „Sajfu“ Cifru ako robí rôzne súťaže a zúčastňuje sa predstavenia najnovších Samsung zariadení. V reklame na Huawei nechýba slávny hokejista Jaromír Jágr a takýchto príkladov máme mnoho. V zahraničí je to ešte o čosi populárnejšie, nakoľko spoločnosť nielenže poskytne danej osobe smartfón a viaceré výhody, ale im za to aj pekne zaplatí. Na prvý pohľad skvelá spolupráca však pri porušení podmienok môže znamenať pokutu až vo výške 1,6 milióna dolárov.

Zobraziť celú galériu (1)
@OrangeMagTV/Twitter

Táto pokuta hrozí ruskej novinárke a političke Ksenii Sobchak, ktorá je tvárou Samsungu v Rusku. Jej hlavným bodom kontraktu predstavovalo to, aby ju bolo vidieť na verejnosti s produktami od Samsungu. Je preto jasné, že používanie značky konkurenčného výrobcu na verejnosti je neprípustné. Ruská politička sa však v živom televíznom vysielaní objavila s konkurenčným smartfónom od Apple. Napriek tomu, že sa to snažila zamaskovať sa tento incident dostane až k súdnemu sporu.

Práve Apple smartfóny sa pritom stali viackrát sporom toho, kedy boli osobnosti propagujúce iné značky nachytané pri používaní iPhonu. Samotná ruská novinárka a politička vraj viackrát porušila túto dohodu. Tentokrát sa už ruské zastúpenie spoločnosti Samsung rozhodlo političku žalovať za používanie iPhonu vo verejnom vysielaní. Jedna sa o poriadne vysokú sumu, ktorá sa môže vyšplhať až na hodnotu 1,6 milióna dolárov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú