Aj keď nový Matrix v kinách štartuje už o štyri mesiace, o filme a jeho zápletke toho vieme až prekvapivo málo a režisérke Lane Wachowskej sa zatiaľ úspešne darí držať zápletku v utajení. Propagácia filmu sa však začína rozbiehať a hŕstka šťastlivcov na práve prebiehajúcom CinemaCone mala možnosť vidieť vôbec prvý trailer k filmu.

Upútavku budeš online hľadať márne, Warner Bros. ju totiž pre verejnosť zatiaľ nesprístupnil a šetrí si ju na lepšiu príležitosť. Filmový portál Wrap však trailer analyzuje a prináša viaceré zaujímavé informácie týkajúce sa deja i fungovania Nea v Matrixe.

Opäť na začiatku

V prvom rade bol oficiálne potvrdený aj názov filmu. Matrix do kín pôjde s podtitulom Resurrections, v tomto prípade sa teda únik ukázal ako pravdivý, keďže o tomto názve sme počuli ešte na začiatku roka.

www.themoviedb.org

Upútavka začína pohľadom na Nea, alebo skôr Thomas Andersona (Keanu Reeves), sediaceho u svojho psychyatria (Neil Patrick Harris), ktorému hovorí o zvláštnych snoch a zábleskoch pripomínajúcich realitu. Neo je v tomto momente presvedčený, že vidiny sú len výplodom jeho fantázie, aj keď v skutočnosti ide o záblesky na predchádzajúce udalosti a boj proti strojom.

Situácia sa zmení, keď Neo stretne Trinity (Carrie-Anne Moss), ktorá si rovnako na nič nespomína, no obaja zažijú silné déja vu. Na scéne sa ďalej objavia dobre známe modré a červené pilulky, rovnako tiež nová verzia postavy pripomínajúcej White Rabbit, ktorá pozná pravdu a Neovi pripomenie mu jeho minulosť.

Mladý Morpheus aj skvelá akcia

Trailer sa rovnako presunie aj k mladému Morpheovi, toho však nehrá Lawrence Fishburne, ale herec Yahya Abdul-Mateen II. Dvojica si zopakuje súboj vo virtuálnej simulácii, tentokrát ale Neo Morphea okamžite zničí a pridá komentár, že Morpheus nemá ani len predstavu, kto Neo v skutočnosti je. Máme tu teda náznak, že Neo nezačne od nuly a rýchlo si spomenie, prečo sa stal Vyvoleným.

Warner Bros.

Druhá časť traileru je orientovaná na akciu, je však rozkúskovaná a ide skôr o zlepenec rôznorodých akčných pasáží, ktoré o zasadení veľa nenapovedajú. Vizuál má byť na špičkovej úrovni a dočkáme sa všetkého, čo sme na prvej trilógii milovali, vrátane spomalených záberov i netradičných prostredí ako napríklad scéna na streche mrakodrapu.

Upútavka pôsobí, že veľká časť deja sa bude odohrávať v Matrixe, aj keď s určitosťou nahliadneme aj mimo neho. Nateraz však nie je jasné, proti komu budú Neo s Trinity vlastne bojovať. Agenti sa vrátili v plnej sile, Hugo Weaving v ikonickej role agenta Smitha však vo filme bude chýbať, aspoň podľa oficiálnej verzie. V traileri sa s určitosťou neobjavil.

Určite nezmeškaj
Akčné divadlo ako nikdy pred tým. Matrix 4 sa chystá do kín – toto je všetko, čo o ňom musíš vedieť

Celkové ohlasy hovoria o pôsobivej upútavke, ktorá pútavo predstavuje príbehovú premisu a necháva otvorené viaceré otázky, predovšetkým, prečo vo filme vidíme mladú verziu Morphea a nie známeho Lawrenca Fishburna, keď aj viaceré ďalšie postavy si svoje úlohy zopakujú. Zatiaľ síce nevieme, kedy si trailer budeme môcť pozrieť, malo by sa tak stať čoskoro. The Matrix Ressurections v kinách na Slovensku štartuje 23. decembra.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP