Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Tachyum výrazným spôsobom rozširuje podporu open-source operačných systémov. Spoločnosť totiž dnes oznámila dokončenie validácie svojho univerzálneho procesora Prodigy a softvérového ekosystému s operačným systémom FreeBSD.

Taktiež skompletizovala inštrukčnú sadu (Instruction Set Architecture, ISA) Prodigy pre portovanie FreeBSD. O unikátnom procesore Prodigy, ktorý vyrába slovenská firma Tachyum a má s ním naozaj celosvetové plány ako konkurovať aj Intelu či gigantovi Nvidia, sme písali už niekoľkokrát.

Verejnosť ho prvýkrát videla v novembri minulého roka, kedy predviedla jeho bootovací proces UEFI a spustila na ňom operačný systém Linux. Najnovšie Tachyum úspešne spustil aj FreeBSD. FreeBSD je open-source operačný systém vychádzajúci zo systému BSD, verzie Unixu, pričom obsahuje podporu pre širokú škálu hardvérových platforiem.

Taktiež poháňa moderné servery, desktopy a vstavané platformy, v ktorých je bezpečnosť a stabilita prvoradá. FreeBSD je platforma, ktorú volia mnohé z najnavštevovanejších webových stránok a najrozšírenejšie vstavané sieťové a úložné zariadenia.

Validáciou FreeBSD spoločnosť Tachyum rozširuje podporu pre open-source operačné systémy a nástroje vrátane Linuxu, Yocto Project, PHP, MariaDB, PostgreSQL, Apache, QEMU, Git, RabbitMQ a ďalších.

„Viac ako 30 rokov je FreeBSD hlavným prvkom pri vysoko škálovateľných výpočtoch a my oceňujeme prácu našej softvérovej skupiny na validácii výpočtovej platformy Prodigy pre tieto náročné prostredia,” uvádza Dr. Radoslav Danilák, zakladateľ a CEO spoločnosti Tachyum. “Používatelia týchto prostredí získajú s využitím platformy  Prodigy mimoriadne výhody od výkonu, cez efektivitu, jednoduchosť až po úsporu nákladov.”

Konkrétne Tachyum testovala FreeBSD symetrický multiprocesing (Symmetric MultiProcessing, SMP), sieťovanie a úložiská na emulačnej platforme univerzálne procesoru Prodigy. Všetky knižnice a aplikácie zo “svetových” meta-balíkov boli prekompilované do inštrukčnej sady (ISA) Prodigy, zatiaľ čo ostatné podsystémy a meta-balíky budú dodané v budúcnosti.

Spoločnosť chce pokračovať v rozširovaní aplikácií portovaných a testovaných pre FreeBSD navyše k Linuxu.

Tachyum

Prečo univerzálny čip

V súčasnosti musia podľa spoločnosti dátové centrá používať pre rôzne záťaže heterogénnu hardvérovú štruktúru pozostávajúcu z procesorov CPU, GPU a TPU, čo je podľa IT firmy neefektívne, nákladné a zložité z hľadiska dodávok a údržby.

„Používanie špecifického hardvéru pre každý typ záťaže vedie k nedostatočnému využitiu hardvérových prostriedkov, náročnejšiemu programovaniu, integrácii a údržbe softvéru, ako aj k väčším problémom s údržbou hardvéru. Schopnosť Prodigy plynulo prepínať medzi rôznymi pracovnými záťažami dramaticky mení konkurenčné prostredie a ekonomiku dátových centier“, uvádza sa v tlačovej správe

Procesor Prodigy však môže podľa tvrdení firmy pomocou štandardných programovacích modelov spúšťať aplikácie HPC, konvolučnú umelú inteligenciu (AI), všeobecnú AI, bio AI aj neurónové siete, a k tomu aj bežné zaťaženie dátových centier na jednej homogénnej procesorovej platforme.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú