Žiaľ, Windows 10 nabehol na nepríjemnú vlnu nestabilných aktualizácií a jednou z posledných je aj aktualizácia s označením KB4559309, ktorá podľa používateľov rapídne spomaľuje chod operačného systému. O téme píše napríklad Windows Latest. Existuje však jednoduché riešenie, ako tomuto problému predísť.

Rozhodnutie Microsoftu prejsť na jadro Chromium pre svoj prehliadač rozhodne berieme všetkými desiatimi. Novodobý Edge bol odvtedy dostupný v relatívne nenútenej forme, čo sa však mení s júnovou aktualizáciou KB4559309 prinášajúcou Edge už v základe.

Tá patrí medzi tradičné kumulatívne aktualizácie systému, ktoré si ako používateľ skôr či neskôr musíš nainštalovať. V komunite nazývaný „Edge update“ má však niekoľko výkonnostných nedostatkov, ktoré si technologickí nadšenci všimli takmer okamžite.

Medzi najväčšie mínusy aktualizácie patrí spomalenie systému, nedostatok výkonu v hrách, oneskorené reagovanie pri prepínaní programov, ale aj dlhšie štartovanie operačného systému. Ako to už pri takýchto aktualizáciách býva zvykom, nie každý používateľ je zasiahnutý v rovnakej miere, no aj tak je počet sťažujúcich markantný.

Ešte predtým, ako začneš s návodom, odinštaluj poslednú aktualizáciu a aspoň dočasne zablokuj automatické aktualizácie. Následne môžeš použiť dedikovaný nástroj, ktorý zablokuje „Edge update“, či manuálne stiahnuť nový Edge zo stránok Microsoftu alebo do tretice zablokovať aktualizáciu skrz registre pomocou nasledujúcich krokov:

1. Otvor editor registrov

FonTech

2. Nasmeruj sa na nasledujúcu cestu: HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft
3. Klikni pravým tlačidlom myši na priečinok Microsoft a vytvor nový kľúč

FonTech

4. Kľúč pomenuj „EdgeUpdate“ bez úvodzoviek, ulož ho a myšou sa presuň do prázdneho poľa napravo
5. Klikni pravým tlačidlom myši a vytvor DWORD (32-bit) hodnotu

FonTech

 

6. Tú pomenuj „DoNotUpdateToEdgeWithChromium“ bez úvodzoviek, ulož ju a následne dvojitým klikom otvor
7. Zmeň hodnotu na 1 a ulož

FonTech

8. Reštartuj počítač

To by malo vyriešiť tvoj problém s automatickou aktualizáciou spôsobujúcou problémy systému. V prípade, že chceš používať Edge ako primárny prehliadač tak odporúčame vyššie zmieňovanú inštaláciu skrz webové lokality Microsoftu.

Ak máš záujem o ďalšie zaujímavé triky vo Windows 10, určite zváž článok s tipmi, zameranými práve na registre.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom