Len málokto v ľudskej histórii dostane príležitosť zapísať sa do histórie tak tučným písmom, aby si ho pamätali celé generácie. Táto príležitosť sa v 60. rokoch naskytla niekoľkým sovietskym pilotom, ktorých odvaha presahovala odvahu drvivej väčšiny ľudstva a dodnes je najznámejším z nich Jurij Gagarin, vôbec prvý človek vo vesmíre.

Gagarin si svoju slávu, bohužiaľ, dlho neužil a prišiel o život vo veku len 34 rokov počas leteckej nehody. V rámci prelomového programu Vostok však nedosiahol nebesá len Gagarin, ale tiež niekoľko ďalších kozmonautov, z ktorých už len jeden jediný žije dodnes. Je ním Valentina Tereškovová, prvá žena vo vesmíre, na ktorú budú historici hľadieť s príkrym úsmevom.

Mladé dievča s veľkými snami

Valentina Tereškovová sa narodila 6. marca roku 1937 v malinkej dedine, ktorej populácia v roku 2007 klesla na jedného jediného obyvateľa. Boľšoje Maslennikovo sa nachádza v Jaroslavľskej oblasti a Tereškovová si so sebou do života vzala hobby, ktoré ju nakoniec dostalo až do vesmíru. Školu ukončila, keď mala 17 rokov a šla pracovať do továrne na pneumatiky – ako väčšina ľudských bytostí, aj ona však mala väčšie ambície.

Začala sa zaujímať o parašutizmus a vo veku 22 rokov dokonca po prvý raz pomocou padáku zoskočila, pričom začala v tomto športe tajne trénovať bez toho, aby o tom vedela jej rodina. V tej dobe už pracovala v textilnej továrni a v roku 1961 vstúpila aj do Komunistickej strany, pričom o let do vesmíru záujem nemala. Do programu Vostok sa však dostala práve vďaka svojmu záujmu o parašutizmus.

National Air and Space Museum

Sovietsky zväz totiž nechcel, aby bola prvá žena vo vesmíre Američanka a po úspešnom Gagarinovom lete začala snaha o prvý vesmírny let ženy, ktorý drží rekordy dodnes. Prísnym výberom prešlo v prvej fáze 400 kandidátov, z ktorých len 58 splnilo aj ďalšie požiadavky a Nikolai Kamanin, ktorý riadil výcvik kozmonautov, toto číslo ešte väčšmi zredukoval na len 23 kandidátov.

Nebolo to bez problémov
Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú