Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Kým v minulosti konzumovaniu nelegálnej filmovej zábavy dominovalo priame sťahovanie a torrenty, prieskumy EÚ ukazujú, že novodobým a čoraz populárnejším štandardom sa stáva sledovanie obsahu online cez streamy.

O legálnu distribúciu sa starajú streamovacie platformy a iné SVOD služby, k dispozícii sú však aj alternatívy ponúkajúce obsah z nelegálnych zdrojov.

To, že tieto stránky porušujú autorský zákon, dokazuje aj odstavenie kedysi populárnych tuzemských webov ako Topseriály alebo Freefilm, o ktorých zrušenie sa postarala čoraz obávanejšia protipirátska aliancia ACE.

Dochádza však v prípade sledovania pirátskych filmov a seriálov online k porušovaniu zákona aj zo strany diváka? FonTech.sk s touto otázkou oslovil odborníkov na právo duševného vlastníctva, ktorých sme sa spýtali, ako je to so streamovaním nelegálneho obsahu a možnou trestnoprávnou dohrou pre koncového používateľa.

Rovnako nás zaujímalo, ako veľmi sa používateľov dotkne avizované prijatie novelizácie zákona o autorských právach, ktorá už platí vo väčšine krajín EÚ. Slovensko za včasné neprijatie novely v súčasnosti zo strany EÚ čelí právnemu konaniu a tlak z Bruselu na väčšiu ochranu autorského práva sa stupňuje.

FonTech

Potvrdzujú to aj odborníci na právo, ktorí zároveň otvorene hovoria, že sledovanie nelegálneho obsahu online, ako aj sťahovanie pirátskych filmov a seriálov, sa kvôli novej legislatíve už čoskoro môže výrazne skomplikovať.

FonTech.sk odborníkov oslovil s dvojicou nasledovných otázok:

1. Dochádza pri online sledovaní/streamovaní digitálneho obsahu (filmov a seriálov) na pirátskych stránkach zo strany diváka k porušovaniu zákona?

2. Slovensko v súčasnosti čelí právnemu konaniu zo strany EÚ kvôli neskorej transpozícii EÚ smernice o autorských právach do našej legislatívy. Aké nové pravidlá o autorských právach prináša transpozícia smernice a v čom sa najviac dotkne konzumentov pirátskeho obsahu?

Na otázky FonTech.sk odpovedali:

  • Mgr. Patrik Tulinský, LL.M. –  advokátska kancelária Patrik Tulinský. Advokát a euroadvokát pre biznis, informačné technológie a nehnuteľnosti a ďalšie oblasti práva
  • Mgr. Bc. Štěpán Štarha – advokátska kancelária HAVEL & PARTNERS. Odborník na právo informačných systémov a komunikácií, duševného a priemyselného vlastníctva a ďalšie oblasti práva
  • Mgr. Kateryna Velychko – advokátka v MATHISON legal, technologická advokátska kancelária
1. Dochádza pri online sledovaní/streamovaní digitálneho obsahu (filmov a seriálov) na pirátskych stránkach zo strany diváka k porušovaniu zákona?

Mgr. Patrik Tulinský, LL.M. -  advokátska kancelária Patrik Tulinský. Advokát a euroadvokát pre biznis, informačné technológie a nehnuteľnosti a ďalšie oblasti práva

Sledovaním digitálneho obsahu na pirátskych stránkach nedochádza zo strany diváka k porušovaniu autorského zákona. Autorský zákon vylučuje z rozsahu autorskoprávnej ochrany „použitie“ diela zo strany konečného spotrebiteľa (na svoje vlastné účely) ako je napríklad pozeranie filmov, čítanie kníh či počúvanie hudby. Autorskoprávna ochrana sa skôr vzťahuje na hospodárske využitie autorských diel.

Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú