Kým v minulosti konzumovaniu nelegálnej filmovej zábavy dominovalo priame sťahovanie a torrenty, prieskumy EÚ ukazujú, že novodobým a čoraz populárnejším štandardom sa stáva sledovanie obsahu online cez streamy.

O legálnu distribúciu sa starajú streamovacie platformy a iné SVOD služby, k dispozícii sú však aj alternatívy ponúkajúce obsah z nelegálnych zdrojov.

To, že tieto stránky porušujú autorský zákon, dokazuje aj odstavenie kedysi populárnych tuzemských webov ako Topseriály alebo Freefilm, o ktorých zrušenie sa postarala čoraz obávanejšia protipirátska aliancia ACE.

Dochádza však v prípade sledovania pirátskych filmov a seriálov online k porušovaniu zákona aj zo strany diváka? FonTech.sk s touto otázkou oslovil odborníkov na právo duševného vlastníctva, ktorých sme sa spýtali, ako je to so streamovaním nelegálneho obsahu a možnou trestnoprávnou dohrou pre koncového používateľa.

Rovnako nás zaujímalo, ako veľmi sa používateľov dotkne avizované prijatie novelizácie zákona o autorských právach, ktorá už platí vo väčšine krajín EÚ. Slovensko za včasné neprijatie novely v súčasnosti zo strany EÚ čelí právnemu konaniu a tlak z Bruselu na väčšiu ochranu autorského práva sa stupňuje.

FonTech

Potvrdzujú to aj odborníci na právo, ktorí zároveň otvorene hovoria, že sledovanie nelegálneho obsahu online, ako aj sťahovanie pirátskych filmov a seriálov, sa kvôli novej legislatíve už čoskoro môže výrazne skomplikovať.

FonTech.sk odborníkov oslovil s dvojicou nasledovných otázok:

1. Dochádza pri online sledovaní/streamovaní digitálneho obsahu (filmov a seriálov) na pirátskych stránkach zo strany diváka k porušovaniu zákona?

2. Slovensko v súčasnosti čelí právnemu konaniu zo strany EÚ kvôli neskorej transpozícii EÚ smernice o autorských právach do našej legislatívy. Aké nové pravidlá o autorských právach prináša transpozícia smernice a v čom sa najviac dotkne konzumentov pirátskeho obsahu?

Na otázky FonTech.sk odpovedali:

  • Mgr. Patrik Tulinský, LL.M. –  advokátska kancelária Patrik Tulinský. Advokát a euroadvokát pre biznis, informačné technológie a nehnuteľnosti a ďalšie oblasti práva
  • Mgr. Bc. Štěpán Štarha – advokátska kancelária HAVEL & PARTNERS. Odborník na právo informačných systémov a komunikácií, duševného a priemyselného vlastníctva a ďalšie oblasti práva
  • Mgr. Kateryna Velychko – advokátka v MATHISON legal, technologická advokátska kancelária
1. Dochádza pri online sledovaní/streamovaní digitálneho obsahu (filmov a seriálov) na pirátskych stránkach zo strany diváka k porušovaniu zákona?
Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP