Čínske vlajkové lode sú po stránke výkonu dokonalé stroje. Ak zoberieme do úvahy aj ich perfektné ceny, ide o naozaj bezkonkurenčné zariadenia v pomere cena / výkon. V čom veľké percento čínskych smartfónov stráca oproti svetovým menám, je práve fotoaparát.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Najlepšie fotomobily väčšinou pochádzajú z dielní svetových výrobcov, ako je Google či Samsung. Jednoznačným kráľom mobilných fotoaparátov je v súčasnosti Google Pixel, ktorý vykazuje naozaj špičkové fotografické schopnosti, či už za dobrých, alebo zlých svetelných podmienok. Čínski výrobcovia sa svoje smartfóny po fotografickej stránke taktiež snažia vylepšovať, no ešte sme nepočuli o najlepšom fotomobile z Číny. Čínsky web Anzhuo sa však snažil zistiť, ktorý zo štvorice horúcich čínskych smartfónov Xiaomi Mi5S, Meizu Pro 6 Plus, Oppo R9s a Vivo X9 fotí najlepšie. Poďme na to.

Porovnanie špecifikácií fotografických snímačov:

Xiaomi Mi5S Meizu Pro 6 Plus Oppo R9s Vivo X9
Snímač Sony IMX 378 Sony IMX 386 Sony IMX 398 Neznámy
Veľkosť snímača  1/2,3″  1/2,9″  1/2,8″  1/2,8″
Veľkosť pixelov  12 MPx / 1.55 μm  12 MPx / 1.25 μm  16 MPx / 1.12 μm  16 MPx / 1.12 μm
Zaostrovanie  Fázové, kontrastné  Laserové, fázové, kontrastné Duálne fázové  Fázové, kontrastné
Clona  f/2.0  f/2.0  f/1.7  f/2.0
Optická stabilizácia obrazu Nie  4-osová optická stabilizácia obrazu Nie Nie
LED blesk Duálny LED blesk s úpravou teploty farieb  10-LED blesk s úpravou teploty farieb Klasický blesk Klasický blesk
Aktuálna cena 258 € 522 € 362 € (R9) 401 €

Rozdiely vo výbave snímačov jednotlivých smartfónov sú viditeľné na prvý pohľad. Xiaomi Mi5S sa pýši najväčším fotografickým snímačom, ktorý prepustí viac svetla ako konkurenčné snímače. Meizu Pro 6 Plus exceluje v stabilizácii, keďže je vybavený 4-osovou optickou stabilizáciou a taktiež má najsilnejší blesk. Oppo R9s sa môže pochváliť perfektnou clonou f/1.7, vďaka ktorej sú fotografie svetlejšie ako v prípade konkurencie. Takto si vedú aktuálne vlajkové lode známych čínskych výrobcov vo fotografovaní.

Scéna 1: Interiér

Prvá fotografia je testom automatického vyváženia bielej farby. Na fotografii z Meizu Pro 6 Plus si môžeme všimnúť mierne nažltnutú ľavú stranu bielej steny, pričom tá pravá má zelenkastý odtieň. Ostatní traja konkurenti sú na tom s vyvážením bielej veľmi dobre. Asi najlepšie z nich vychádza Oppo R9s, ktoré sa pýši najsvetlejšou fotografiou.

Druhý test prebiehal v prostredí ladenom do chladných farieb. Vivo X9 má tendenciu obnovovať bielu farbu na pôvodnú, neutrálnu. Najreálnejšie túto scénu zachytil Oppo R9s, kým fotografia z Meizu Pro 6 Plus má najhoršiu sýtosť farieb. Xiaomi Mi5S je niekde medzi Vivo X9 a Oppo R9s.

Posledný interiérový test prebiehal bez akéhokoľvek umelého osvetlenia. Meizu Pro 6 Plus sa v tomto prípade spoliehalo na 4-osovú optickú stabilizáciu. Automatika fotoaparátu zvolila uzávierku 1/4 sekundy a pomerne nízke ISO 640. Výsledkom je najlepšie farebné podanie a tiež jasnosť fotografie. Na druhej priečke sa v tomto teste umiestnilo Xiaomi Mi5S. Aj keď ISO bolo automatikou nastavené na vysokú hodnotu 6400, veľký snímač sa postaral o perfektné detaily fotografie, farebné podanie a tiež minimálny šum. Vivo X9 by sme zaradili na tretie miesto kvôli nižšiemu jasu fotografie a priemernému farebnému podaniu. Najhoršie z tejto štvorice dopadol OPPO R9s, aj keď nesie najväčšiu clonu. Pozorovať môžeme aj horšiu saturáciu farieb a badateľný je aj vyšší šum.

Scéna 2: Exteriér

Zmenou scény z interiéru na exteriér sa fotografické schopnosti všetkých štyroch konkurentov vyrovnávajú. Vyváženie bielej previedli všetky snímače veľmi podobne, rovnako ako nastavenie expozície. V prípade Meizu Pro 6 Plus a Oppo R9s si môžeme všimnúť živšie farby a ďaleko od nich nie je ani Vivo X9. Najlepší výkon pri tejto scéne podalo Xiaomi Mi5S, ktoré sa pýši reálnymi farbami a nepreexponovaným pozadím.

Test detailov, pri ktorom boli fotografie všetkých štyroch testovaných smartfónov priblížené na 100%, odhaľuje prekvapenia. Aj napriek až 16 MPx snímaču vo Vivo X9 a OPPO R9s nie sú ich fotografie po priblížení dostatočné ostré. Úplne iné je to pri Meizu Pro 6 Plus a Xiaomi Mi5S, ktoré poskytujú naozaj ostré detaily. Jednoznačným víťazom tohto testu je Pro 6 Plus, ktoré k detailom pripája aj naozaj živé farby.

V nasledovnom teste makro fotografií korektné vyváženie bielej ponúkajú len dvaja zo štvorice, Vivo X9 a OPPO R9s. Fotografia z Meizu Pro 6 Plus má oveľa teplejšie farby, ktoré nekorigujú s realitou. Xiaomi Mi5S je zasa presným opakom Pro 6 „Pluska“ a farby jeho fotografie sú pomerne vyblednuté. Algoritmus fotoaparátov pre vyváženie bielej dvoch naposledy spomínaných smartfónov nie je dobre vyladený pre takéto situácie.

Pri fotografii ulice sa ukázali problémy OPPO R9s a Vivo X9 s vyvážením bielej a polarizáciou. Farby fotografie z R9s-ka sú až príliš modrasté, zatiaľ čo farby fotoaparátu Vivo X9 sa v tomto teste tiahnu do žlta. Túto scénu najpresnejšie zachytilo Xiaomi Mi5S, ktoré nasleduje Meizu Pro 6 Plus s miernym nažltnutím.

Tá istá fotografia, no priblížená. Opäť sa ukazuje perfektná veľkosť snímača Xiaomi Mi5S, ktorý je jednoznačným víťazom v ostrosti.

Scéna 3: Noc

Dostalo sa, samozrejme, aj na test nočných fotografií. Ako sme predpokladali, Oppo R9s vytvára najjasnejšie fotografie vďaka veľkej clone f/1.7.

Rovnaká fotografia po priblížení vykazuje markantné rozdiely. V perfektnom svetle sa ukazuje 4-osová optická stabilizácia obrazu v Meizu Pro 6 Plus, ktorého nočná fotografia ponúka najostrejšie detaily. Automatika nastavila ISO na výbornú hodnotu 500, čo znamená minimálny šum. Na druhé miesto by sme posunuli Xiaomi Mi5S a v tomto prípade opäť hrá rolu veľkosť jeho snímača. Priblížené fotografie z Oppo R9s a Vivo X9 pripomínajú skôr impresionistické maľby.

Nechýba ani ulica v noci. Tento test asi najlepšie poukazuje na schopnosti automatického vyváženia bielej všetkých štyroch snímačov. Najpresnejšie farby v tomto prostredí poskytli Meizu Pro 6 Plus a OPPO R9s. Vivo X9 fotografiu zachytil so studenejšími farbami, Xiaomi Mi5S zasa s príliš teplými.


zdroj fotografie: Dglte

Ak by sme mali určiť víťaza tohto veľkého fotoporovnania, voľba by určite padla na Meizu Pro 6 Plus. Smartfón cez deň produkuje fotografie s o niečo vyššou saturáciou farieb, no jeho nočné fotografie majú vďaka optickej stabilizácii perfektné detaily.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
33%
Páči sa mi to
67%
Chcem to
0%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
0%
O autorovi
Kristián Hrušovský
Zakladateľ portálu FonTech.sk, milovník IT, smartfónov a kvalitnej hudby. Nepohrdnem ani kvalitnou turistikou na horskom bicykli či dobrým jedlom. Kontaktovať ma môžete na [email protected]