V priebehu niekoľkých posledných rokov sa situácia dostala do takého štádia, kedy je „pirátstvo“ obsahu odsudzované a pre väčšinu používateľov už neprijateľné. Samozrejme, záleží aj od konkrétneho typu, no minimálne v oblasti filmov, seriálov a hudby sa oplatí zaplatiť  pár eur mesačne. Odmenou bude prístup k takmer neobmedzeným knižniciam s tým najnovším obsahom a hlavne vo vysokej kvalite, informuje Firesticktricks.

Napriek tomu stále existuje množstvo služieb, ktoré ponúkajú prístup k sledovaniu pirátskych filmov a televíznym reláciám. Jednou z nich je aj aplikácia CotoMovies, ktorá je možno pre teba neznáma, no v komunite „pirátov“ ide o známeho poskytovateľa, ktorý na trhu pôsobí niekoľko mesiacov. Tomu je však koniec, nakoľko tvorcom filmu Hellboy došla trpezlivosť, prevádzkovateľa vypátrali a vyzvali ho k zastaveniu činnosti.

Zverejnenie údajov o používateľoch

Presné detaily dohody nie sú známe, no ako aplikácia, tak aj webová stránka služby už nie sú k dispozícii. Podľa serveru TorrentFreak sa mali strany dohodnúť na vyrovnaní, no zatiaľ nie je možné povedať, v akej podobe vyrovnanie prebehlo. Na pôvodnej webovej stránke je dnes už len krátke vyhlásenie prevádzkovateľa, kde sa tvorcom filmu ospravedlňuje a zaviazal sa k tomu, že bude rešpektovať duševné vlastníctvo.

Chcem sa úprimne ospravedlniť vlastníkom filmov Hellboy a Angel Has Fallen, ako aj všetkým držiteľom práv za to, že som prispieval porušovaniu autorských práv prostredníctvom môjho pôsobenia v aplikácii CotoMovies. Na základe tejto skúsenosti som sa naučil oceniť úsilie, čas a peniaze, ktoré sa do tvorby filmov vkladajú. Odteraz plánujem plne rešpektovať zákony o duševnom vlastníctve a dôraze vyzývam tých, ktorí používali moju aplikáciu, aby na sledovanie filmov používali legálne aplikácie. 

Zároveň som súhlasil s tým, že právnym zástupcom držiteľov autorských práv poskytnem údaje a komunikáciu používateľov, ktorí aplikáciu CotoMovies využívali a ktoré mám stále pod kontrolou. Vlastníci autorských práv budú uplatňovať ďalšie kroky k tomu, aby si vynútili náhradu za porušovanie autorských práv. 

Znamená to, že ak pri registrácii niekto vyplnil svoje reálne údaje o mene či bydlisku, dotknuté subjekty si budú môcť právne vymáhať škody, ktoré im boli spôsobené sledovaním pirátskeho obsahu. Vymožiteľnosť je však v tomto prípade otázna.

Prečítaj si tiež
Falšovanie a pirátstvo spôsobí ročne na Slovensku gigantické straty

Minimálne v Európskej únii je v tomto smere menší rozpor, nakoľko Európska komisia berie sledovanie streamu (či už legálneho alebo nie) rovnako ako klasické sledovanie a je teda legálne. Britský súd však už v minulosti v tomto prípade rozhodol, že takéto sledovanie vytvára nelegálne kopírovanie chráneného diela.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom