Automobilky, výrobcovia počítačov, smartfónov a elektroniky, ale aj ťažiari kryptomien. Tieto a ďalšie odvetvia využívajúce polovodičové súčiastky už niekoľko mesiacov sužuje globálna kríza, ktorá spôsobila nedostatok čipov a ovplyvnila tak hromadnú výrobu mnohých produktov. Problémy neobišli ani Slovensko. Zisťovali sme, aká situácia panuje u predajcov elektroniky a automobiliek.
Ani najväčší výrobcovia čipov nestíhajú v posledných mesiacoch plniť objednávky, automobilky sú netrpezlivé a žiadajú rýchle preorientovanie výroby pre ich potreby. Náročný proces však nie je možné zvládnuť behom pár dní. Kvôli pandémii koronavírusu sa zmenil aj výrobný plán producentov polovodičov, orientovali sa viac na čiernu elektroniku.
Aktualizácia 19.2.2021: Článok bol doplnený o vyjadrenie zastúpenia automobilky Honda
Aktualizácia 10.2.2021: Článok bol doplnený o vyjadrenie elektrodomu NAY.
Pandémia zásadne ovplyvnila vývoj na trhu
Prepad predaja automobilov sme vlani zaznamenali aj na Slovensku. Podľa údajov Európskeho združenia výrobcov automobilov klesli predaje áut na našom trhu o takmer 25 % a celkovo sa malo predať do konca minulého roka len skoro 83 000 vozidiel (osobných a ľahkých úžitkových), informuje Car Sales Base.
V roku 2019 pritom toto číslo bolo na úrovni 110 076 kusov. Výrobcovia polovodičov sa tak museli prispôsobiť potrebám trhu a dodávky čipov pre automobilky obmedzili.

Podobne dopadli aj ďalšie produkty, ktoré neboli počas pandémie príliš žiadané. Naopak sa výrazne zvýšil dopyt po čiernej elektronike – notebookoch, herných konzolách, počítačoch či periférnych zariadeniach.
Predaje výpočtovej techniky sa medziročne zvýšili na rekordné hodnoty, ktoré boli najvyššie za posledné desaťročie, informuje vo svojej analýze trhu Canalys. Už koncom roka sa však začala prejavovať kríza, ktorá sa po neočakávanom náraste výroby áut ešte viac prehĺbila. Detailne sme sa tejto téme venovali aj v samostatnom článku.
V pretrvávajúcej situácii sa preto dalo predpokladať, že problémy s nedostatkom polovodičov zasiahnu aj dodávky elektroniky a výrobu na Slovensku. Najväčší dopad pocítili automobilky najmä v zahraničí, výroba u nás nebola podľa našich informácií vo veľkej miere ovplyvnená a mnohé značky zareagovali na vzniknutú situáciu rýchlo.
„Volkswagen Slovakia v spolupráci s koncernom situáciu neustále pozorne sleduje a vyhodnocuje. Nedostatok polovodičov sa dotýka aj niektorých modelov vyrábaných v bratislavskom závode, na situáciu sme však dokázali ihneď flexibilne zareagovať, vďaka čomu sú aktuálne dopady na našu výrobu minimálne,“ informovala FonTech.sk hovorkyňa spoločnosti Lucia Kovarovič Makayová.
Žilinská KIA podnikla podľa našich informácií preventívne kroky ešte v októbri minulého roka. Už vtedy sa totiž začali prejavovať problémy s dodávkami polovodičov.
„Spoločnosť podnikla preventívne kroky v riadení dodávateľského reťazca, keď zaznamenala potenciálne problémy so zásobovaním niektorými mikročipmi v štvrtom kvartáli. Od októbra sme skontrolovali všetky možné položky a zhruba pred koncom roka sme upravili riadenie dodávateľského reťazca.
Vďaka týmto rôznym snahám sme eliminovali bezprostrednú hrozbu prerušenia výroby,“ informovalo FonTech.sk tlačové oddelenie automobilky.
Doplnené 19.2.2021:
„Spoločnosť Honda čelila niektorým problémom pri výrobe automobilov v súvislosti s dodávkou polovodičov, naďalej však tvrdo pracujeme na tom, aby sme čo najviac minimalizovali dopad. Výrobný závod vozidiel Honda vo Veľkej Británii mal minulý mesiac krátku pauzu vo výrobe kvôli problémom s globálnymi dodávkami, ku ktorým prispel aj nedostatok polovodičov.
Továreň však teraz momentálne beží ako obvykle. V dodávkach našich výrobkov na európske trhy nevidíme žiadny zásadný problém. Čo sa týka slovenského trhu, vzhľadom k niekoľkodňovému výpadku výroby v Anglicku, nám mešká dodávka niekoľkých kusov modelu Honda Civic o 7 dní. Momentálne nie je známy žiadny ďalší vplyv celosvetového problému s polovodičovými súčiastkami na slovenského zákazníka Hondy,“ informoval FonTech.sk Ľubomír Konečný z oddelenia vzťahov s verejnosťou.
Nedostatok elektroniky pocítili aj slovenské e-shopy
Okrem výrobcov automobilov sa však na krízu už niekoľko mesiacov pripravovali aj predajcovia elektroniky, ktorí taktiež pocítili problémy vo forme nedostatku dodávok zariadení. Najčastejšie ide o chýbajúce dodávky notebookov, počítačových komponentov, periférnych zariadení či herných konzol, kde sú najväčšie nedostatky zaznamenané pri dodávkach PlayStation 5.

Niektorí predajcovia pritom avizovali problémy už v závere minulého roka, iným sa vďaka postaveniu na trhu podarilo vplyv tejto krízy a nedostatky v dodávkach znížiť na minimum. Situácia sa však nevyvíja ružovo a aj v najbližších mesiacoch sa bude na našom trhu prejavovať nedostatok niektorých druhov zariadení.
„Robíme všetko pre to, aby sme tovar naskladnili čo najskôr, ale dopyt po IT rastie celosvetovo a čipy chýbajú. Očakávame, že v tomto štvrťroku budeme riešiť výpadky u notebookov a ďalších nezbytných periférií ako sú myši, klávesnice alebo monitory. Rovnaký problém sa taktiež dotkne herných konzol,“ informovala našu redakciu hovorkyňa Mall Group Pavla Hobíková.
Dostupnosť niektorých zariadení sa pritom môže zlepšiť až v 2. polovici roka. Hoci sa obchodníci snažia zásobovať tovarom, nie všetky druhy elektroniky majú v dostatočnom množstve. Veľký dopyt je aj po lacných notebookoch či najnovších smartfónoch.
Roman Šubrt, produktový manažér DATARTu a Hej.sk, našu redakciu informoval, že e-shopy sa na túto situáciu pripravovali už od decembra a zákazníkov vyzývali, aby neodkladali nákup IT zariadení na poslednú chvíľu. Dopad polovodičovej krízy však zažívajú až v posledných týždňoch.
„Dnes môžeme potvrdiť, že evidujeme obmedzené dodávky vybraných produktov, ale neočakávame, že by došlo k úplnému výpadku niektorých kategórií. Neustále pracujeme na tom, aby tieto obmedzenia zákazníci pocítili v čo najmenšej možnej miere.
Obmedzenia sa týkajú predovšetkým notebookov v cenovej kategórii od 350 eur do 470 eur a v prípade smartfónov a herných konzol ide najmä o najnovšie modely a novinky roka 2021,“ informoval FonTech.sk Šubrt.
Alza.sk si však dokázala zaistiť dostatok skladových zásob a pre našu redakciu potvrdila, že má množstvo zásob notebookov i herných PC, spolu s novými grafickými kartami, rovnako ako aj dostatok LCD monitorov. E-shop rovnako potvrdil dopad polovodičovej krízy na dodávky elektroniky, kde okrem spomenutých vplýva nedostatok čipov aj na dodávky smart televízií.
„Globálny nedostatok polovodičov, respektíve čipov, ovplyvňuje dostupnosť celej rady produktov. Primárne sú to notebooky, počítačové komponenty (grafické karty) a herné konzoly.
Rovnako ako u konzol aj u ostatných menovaných sa dá očakávať oneskorenie v dodávkach a ich zhoršená dostupnosť minimálne do konca prvého štvrťroka. COVID situácia vo svete naviac dopyt po týchto horšie dostupných zariadeniach výrazne zvyšuje,“ dodala pre FonTech.sk hovorkyňa Alzy, Daniela Chovancová.
Doplnené 10.2.2021:
„Zníženú dostupnosť notebookov a periférií vnímame od konca minulého roka, za čím bolo viacero faktorov od počasia cez pandémiu, dopravu až po obchodný konflikt Číny a USA. Nedostatok polovodičov je ďalší faktor, ktorý negatívne prispeje k situácii,“ informoval FonTech.sk František Vámoši, marketingový manažér NAY.
Vyjadrenia ďalších obchodníkov doplníme, keď budú k dispozícii.
Výrobcovia čipov ako taiwanské TSMC, kórejský Samsung a ďalší už avizovali zmeny v produkcii polovodičov, niektorí chcú rozšíriť svoje kapacity, aby dokázali pokryť obrovský dopyt. Momentálne to však vyzerá tak, že si na zlepšenie situácie a dostupnosť viacerých druhov elektroniky budeme musieť počkať najmenej niekoľko mesiacov.
Teraz čítajú

SpaceX testuje majestátny Falcon Heavy. Znova poletí už v lete, aká bude jeho misia? (+nové fotky z príprav)

VIDEO Oddworld zadarmo, nové hry aj množstvo next-gen noviniek. Konferencia Sony nesklamala, tu je kompletný prehľad

Ako na hojdačke. KIA ešte stále môže vyrobiť elektromobil pre Apple

PRIPOMIENKA Na Slovensku vznikol web pre domácu liečbu koronavírusu. Poradí ľuďom s príznakmi aj nakazeným

RECENZIA Recenzia | Ak si kúpiť nejaký Samsung tento rok, tak tento. Prečo je Galaxy S21+ lepšou voľbou ako model Ultra?
Články, ktoré hýbu svetom

"Nehoda z Marsu" - rover Perseverance sa díval na pád pristávacieho stupňa, jeho koniec zachytil na fotografii

ZAUJÍMAVÉ Netflixu a Disney+ práve pribudla vážna konkurencia. Do ringu vstupuje nová streamovacia služba

Elektronický gigant z Číny chystá revolúciu, po mobiloch chce s vlastnou automobilkou raziť prvú ligu

Pentagón otestoval jedinečný vesmírny solárny panel. Je veľký ako krabica na pizzu a energiu dokáže nasmerovať kamkoľvek
