Polícia Slovenskej republiky informuje o tom, že v posledných dňoch sa na Facebooku vyskytol nový druh podvodu, kedy sa útočníci snažia získať meno a heslo od účtu používateľa.

Takmer na pravidelnej báze sa objavujú nové a nové prípady, kedy sa útočníci snažia od nič netušiacich ľudí vylákať citlivé informácie, či dokonca peniaze. V takomto prípade si treba zachovať chladnú hlavu, celú situáciu dôkladne preveriť a následne potom podniknúť potrebné kroky.

Zneužívanie dôveryhodnosti

V najnovšom prípade si útočníci vymysleli dômyselný spôsob útoku, keď v mene vašich priateľov na Facebooku zasielajú podvodné správy, ktorých cieľom je získať prihlasovacie údaje. Celá situácia vyzerá na prvý pohľad relatívne dôveryhodne, a tak je riziko zneužitia dôveryhodnosti ľudí vysoká. Bystrému oku však neunikne niekoľko bodov, podľa ktorých sa dá ľahko zistiť, že ide o podvod. Názorné ukážky správ môžeš vidieť v príspevku nižšie.

Ako správne informuje Polícia SR, hneď prvým a najviac dôležitým znakom je to, že v danom odkaze sa nachádza nezabezpečený protokol HTTP. Drvivá väčšina stránok, a aj Facebook dnes využívajú protokol HTTPS, ktorý je zabezpečený. Pod zámienkou hlasovania či overenia totožnosti fotografie používateľ v dobrej vôli klikne na odkaz, kde sa vyžaduje jeho prihlásenia. Po zadaní údajov sa všetky tieto informácie dostanú k podvodníkom. Funguje to takto:

  • niekto sa dostane na účet vášho priateľa na FB
  • v jeho mene vám pošle správu
  • v nej je link, na ktorý máte kliknúť
  • chce, aby ste za neho zahlasovali v súťaži, alebo píše, že pod linkom sú fotky, kde ste aj vy
  • po kliknutí sa dostanete na stránku, ktorá sa podobá na FB, je to ale podvodná stránka
  • máte sa akože znovu na nej prihlásiť do FB
  • to sa nestane, k všetkým zadaným údajom sa dostane podvodník

Ak si sa náhodou stal obeťou tohto podvodu, odporúčame ti okamžite zmeniť prihlasovacie údaje a nastaviť si dvojfázové overenie prihlasovania. Ide síce o zdĺhavejší spôsob, no o to viac bezpečnejší.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom