Kanadský startup SannTek prišiel s vyhlásením, že vytvorili špeciálny prístroj, ktorý dokáže z dychu analyzovať množstvo THC u danej osoby. Uplatnenie nájde hlavne v policajných zložkách – opisuje TechCrunch.

Rovnako ako jazda pod vplyvom alkoholu, tak aj po požití omamných látok je veľmi nebezpečná pre ostatných účastníkov cestnej premávky. Či sa jedná o tvrdé alebo mäkké drogy, vždy sú schopnosti vodiča znížené. No zatiaľ čo prítomnosť alkoholu u vodiča nie je problém zistiť, v prípade drog (napríklad marihuany) je ich prítomnosť ťažko preukázateľná.

Reuters

Policajt sa môže spoliehať len na svoj úsudok, prípadne nariadiť odber krvi. No priemerný čas medzi zastavením vozidla a odberom krvi je až 165 minút. Pritom už hodinu po požití marihuany, klesne hladina THC v krvi o 80 až 90 %. Po dvoch hodinách ešte viac.

Nový prístroj SannTek 315 by však len z dychu vodiča dokázal identifikovať množstvo THC za posledné 3 – 4 hodiny. Ide zároveň o dobu, po ktorej uplynutí je účinok THC už minimálny a na človeka a jeho schopnosti nemá významnejší vplyv.

Čaká sa na schválenie príslušnými úradmi

Spoločnosť už získala na svoj projekt aj plné financovanie. Prístroj plánujú dodávať policajným zložkám, ktoré sa už nebudú musieť ďalej spoliehať na komplikované a finančne náročné krvné testy, ktoré síce môžu preukázať prítomnosť omamnej látky, avšak dokázať, že vodič bol pod jej vplyvom počas jazdy je už náročnejšie. Takto sa výsledok dostane okamžite a môže byť použitý aj ako dôkazový materiál.

SannTek: Prístroj dokáže z dychu vodiča zistiť prítomnosť THC za posledné 3 - 4 hodiny

Cena jedného prístroja by sa mala pohybovať okolo 800 – 1000 dolárov, čo je dostatočne nízka cena pre policajné oddelenia v USA. No na to, aby sa začali vo veľkom kupovať je potrebné schválenie NHTSA (Národná asociácia pre bezpečnosť cestnej dopravy), ktorá udelí potrebnú certifikáciu. Či sa zariadenie dostane aj mimo americký trh, je zatiaľ neznáme.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú