Pri „lajkovaní“ príspevkov na sociálnych sieťach by sme mali byť dostatočne rozvážny. Ak totiž niekto označí tlačidlom „Páči sa mi to“ nenávistný komentár, môže za to byť obvinený a potrestaný ako tento muž.

Celý súdny spor vznikol kvôli tomu, že 45-ročný Švajčiar na Facebooku „lajkoval“ komentáre pod príspevkami aktivistov pre ochranu práv zvierat. Žalobu na neho podal Erwin Kessler a skupina pre ochranu zvierat, ktorej velí. Podľa nich sa to dá považovať za rasizmus a antisemitizmus. Tento spor sa však odohral ešte v roku 2015, kedy sa na Facebooku viedla diskusia o tom, ktoré organizácie by sa mali zúčastniť vegánskeho festivalu.

Facebook-aplikácia
zdroj fotografie: Pixabay

Ako teda nakoniec obvinený Švajčiar skončil? Súd mu nabalil pokutu vo výške 4000 švajčiarskych frankov, čo je v prepočte okolo 3681 €. Muž sa síce voči rozhodnutiu môže odvolať, no podľa informácií tak neurobí a pokutu radšej zaplatí. Právnik potom smeroval na súd niekoľkými narážkami. Napríklad, podľa neho by mal súd poriadne zvážiť, či je vhodné brať „lajkovanie“ rovnakou váhou ako iné formy reči, ktoré sa častejšie používajú v prípadoch ohovárania.

Nenechaj si ujsť
Vedel si, že ak zo svojho smartfónu odinštaluješ túto aplikáciu, výdrž batérie sa môže zdvojnásobiť?

„Ak chcú súdy žalovať ľudí za lajky na Facebooku, potrebujeme v krajine trojnásobný počet sudcov,“ dodal právnik. „Toto sa tiež prirodzene môže brať aj ako útok na slobodu slova,“ varuje právnik.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom