Funkcie, výkon a dizajnová rozmanitosť smartfónov sú v dnešnej dobe naozaj pestré. Ruka v ruke však s nimi idú aj aplikácie, ktoré používame a samozrejme žiadny moderný používateľ nesmie zabudnúť ani na sociálne siete. Používanie aplikácií sa však odráža na spotrebe batérie. 

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Mnoho používateľov tak často trápi krátka výdrž batérie. Veľkú časť z nej si okrem hardvéru ukroja aj samotné aplikácie, ktoré používame takmer neustále. Jedna z nich je však v spotrebe energie absolútnou jednotkou, no, bohužiaľ, v negatívnom zmysle. Tento fakt odhalil vo svojej správe aj mobilný ekonóm John Koetsier. Preňho bolo taktiež zarážajúce, že odinštalovanie jednej aplikácie dokáže takým výrazným spôsobom ovplyvniť výdrž batérie. Celý „objav“ bol realizovaný pomocou iPhonu 7. Ten si John kúpil v nádeji, že jeho batéria je schopná vydržať napájať pýchu amerického výrobcu po celý deň.

zdroj fotografie: FonTech

Nenechaj si ujsť
Daj zbohom zasekanému Messengeru! Facebook na Slovensku spúšťa jeho odľahčenú Lite verziu

Čoskoro si však uvedomil, že výdrž vôbec nie je taká, ako si predstavoval a za to všetko mohla iba jedna jediná aplikácia – Facebook. Táto aplikácia má na batériu naozaj markantný vplyv, no u každého používateľa sa môže percentuálna spotreba výraznejšie líšiť. Existuje však aj alternatíva v podobe „Lite“ verzie aplikácie, ktorá je k našim zariadeniam podstatne prívetivejšia, avšak výrazne zredukovaná po funkčnej stránke. Myslíš, že Mark Zuckerberg tento nemalý problém so spotrebou niekedy v budúcnosti vyrieši?

Facebook LiteFacebook Soziale Netzwerke 0Download

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
14%
Páči sa mi to
18%
Chcem to
9%
Mám to
18%
Nepáči sa mi to
32%
Neznášam to
9%
O autorovi
Matúš Mitro
Milovník nových technológií, obzvlášť tých zo sveta smartfónov, ktoré mu učarovali už poriadne dávno. Má rád dobrú hudbu, nepohrdne kvalitným filmom, ale ani debatou o rôznych inováciách. Kontakt: [email protected]
 • shidersh

  bohate postacuje otvarat FB v Chrome. Ak sa niekomu nechce zadavat stale adresu, tak staci byt na uvodnej stranke FB, v menu chrome kliknut na Umietsnit na Domovsku stranku a vytvori sa Ikonka na priamy pristup ku FB. Netreba ani ziaden FB lite…

  • majko. ucet

   A ešte takto vysvetli niektorým ženám ze netreba iphone

  • peterpan

   presne! ja mam vo fone napr naistalovany a pouzivam len messenger aj to sa mu vyhybam a radsej komunikujem na whatsapp ci viberi prip telefonaty a videocalls cez skype,ale sem tam aj whatsapp a viber, lebo skype uz ma cim dalej tym menej ludi vo fonoch..

 • ja

  staci zrusit notifikacie facebooku

 • Anubisko

  Mark to má v prdeli.Ten zlepšuje akurát tak svoje konto a asi ho teraz najviacej zaujima ako odrbať majitelov pozemkov okolo svojej vily, o ne…?

 • Fyi de Will

  mám fb lite a spokojnosť.

 • Juraj Gerek

  ešte aplikácia Skype je podobná spotrebou ako FACEBOOK, tiež odporúčam minimálne povypínať pred dlhou cestou

 • cnc

  Mám otázku. Čo to je Facebook a na čo to je?