Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Rusko v roku 2019 podpísalo legislatívu o suverénnom internete, ktorá chráni Rusov v prípade, že ich krajina sa odreže od „zahraničného internetu“. Reuters teraz informuje, že k prvým testom výhradné ruského internetu už došlo.

Rusko v júni a júli testovalo odpojenie infraštruktúry od zahraničia. Portál, opierajúci sa o ruský zdroj RBC, ktorý na testovanie vypnutia prístupu k zahraničným informáciám informoval ako prvý, dodáva, že po celý čas „testu“ nebolo jasné, ako dlho bude trvať a v akej miere zasiahne bežné surfovanie internetom.

freepik (Úprava redakcie)

Oficiálnym cieľom testov bolo dosiahnutie vyššej miery integrity, stability a bezpečnosti ruskej internetovej infraštruktúry. Putin už v roku 2019 naznačil, že krajina plánuje zaviesť samostatnosť v tomto smere, čoho je výsledkom spomínaný zákon v úvode.

Zákon už vtedy vyvolal vlnu kritiky a inak tomu nie je ani po vykonaní prvotných testov. Protestanti a kritici sa totiž domnievajú, že Rusko týmto chce ešte väčšmi kontrolovať sled informácií v krajine. Keby sa totiž tamojší internet odpojil od svetovej infraštruktúry, cenzúra informácii by ani potrebná nebola – informácie by sa do krajiny nemali ako dostať.

Alan Woodward, profesor počítačových vied pre BBC naznačil, že Rusko sa týmto priblíži autoritatívnym krajinám kontrolujúcim informácie. Ako príklad uviedol Čínu alebo Irán.

Vybuduje okolo seba Rusko neviditeľné múry?

Portál zároveň dodáva, že regulácia v takýchto prípadoch musí prebiehať už pri predávaní informácií z ostatných štátov, kedy sa obsah musí filtrovať alebo dokonca aj blokovať, tak aj na úrovni internetových poskytovateľov.

V konečnom dôsledku si takúto sieť môžeme predstaviť ako gigantický intranet, teda uzatvorenú sieť, bez akejkoľvek výnimky vystúpenia mimo stanovené hranice. Zdá sa, že prvé testy má Rusko (úspešne) za sebou, pričom je len otázkou času, kedy na takýto režim krajina prejde plnohodnotne.

Samostatný internet tak len nahráva zákonu z apríla. Vtedy sme o ňom informovali aj my, keďže Rusko si pretlačilo legislatívu, kedy každé smart zariadenie musí prichádzať s predinštalovaným tuzemským softvérom. Samostatný internet je tak ďalším kúskom skladačky inak absolútne samostatne infromatizovanej krajiny.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú