Posledných pár mesiacov bolo extrémne ťažkých pre každého, kto si chcel poskladať počítač na mieru. Cena komponentov, predovšetkým grafických kariet siahala do astronomických výšin a zle na tom boli aj pamäte RAM.

Postupne sa však aj na tomto fronte začínajú ceny vracať pomaly, ale isto do normálu. Hlavným dôvodom je rapídny pokles cien kryptomien. Práve ich vysoká cena spôsobovala nedostatok grafických kariet, ktoré vo veľkom kupovali ťažiari. Takmer žiadne zásoby vystrelili ceny kariet do závratných výšin a obyčajnému človeku ostali len oči pre plač.

Zníženie o niekoľko desiatok percent

Veľký prepad cien kryptomien spôsobil, že ťažba sa už tak nevypláca a veľa ľudí tak svoje zostavy rozpredáva. Stačí si do ktoréhokoľvek bazáru zadať mining rig a vyvalí sa na teba niekoľko desiatok ponúk (len Slovensko). Na trhu tak vzniká prebytok kariet a rovnako tak aj obchody už majú takmer všetky karty skladom. To tlačí ceny nadol, nakoľko si je z čoho vyberať. Po dlhých mesiacoch je to konečne dobrá správa pre všetkých, ktorí netrpezlivo čakali na tento moment, aby si mohli vyskladať svoj vysnívaný počítač.

Zníženie cien začalo najprv v zahraničí, kde cena kariet bola ešte vyššia než u nás, no postupne sa tento vítaný jav dostáva aj k nám. Niektoré karty sa dokonca už stihli dostať na hodnotu pred kryptoošiaľom. Predovšetkým tie, ktoré neboli až tak využívané na ťažbu (GTX 1050ti). Pri prevedení na čísla, priemerne sa jedná o zlacnenie o 25 – 30 %. A aj keď sú niektoré sumy naďalej prehnané, môžme počítať s tým, že ceny pôjde ešte o čosi nižšie.

Zobraziť celú galériu (3)
camelcamelcamel.com - Jedna z najlepších kariet na ťažbu zlacnela o vyše 30 %

Nenechaj si ujsť!
Intel to jednoducho vie. Do notebookov pripravil vlastný beštiálny procesor

Všetko však závisí od toho, ako sa bude vyvíjať cena kryptomien. Ak budeme znova svedkami ich vzostupu, ceny kariet porastú takisto. Ak teda rozmýšľaš nad kúpou novej grafiky, odporúčame sledovať trh s kryptomenami (BTC, ETH). Určite by sme ešte chvíľu počkali, nakoľko sa ceny kariet začali znižovať len pár dní dozadu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom